• : 0242 345 00 01
Sosyopatların kişilik özellikleri nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
img
Sağlık

Sosyopatların kişilik özellikleri nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sosyopat kelimesi dilimize Fransızca 'sociopathe' kelimesinden geçti. Peki sosyopat nedir? Kimlere sosyopat denir? TDK'ya göre sosyopat, bir psikolojik bozukluk sebebiyle karşısındakilerin düşünce yahut duygularını anlama kabiliyetinde yoksun olan kişilere deniyor. Sosyopatlık, bir akıl hastalığı değil, kişilik bozukluğu. Sosyopat için, 'antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilere verilen addır' da diyebiliriz.

Sosyopatlık ve psikopatlık benzerliği

Sosyopatlık ile psikopatlık çoğunlukla karıştırılıyor. Her ikisi de birbirine yakın kavramlar olsa da, detaya inince farklılıklar var. Topluma karşıt davranışlar sergileyen kişileri tanımlamak için kullanılan 'psikopat'lar da tıpta sosyopatlar gibi başkalarını önemsemeyen, acıma-pişmanlık-dostluk-aşk benzer biçimde duygulardan yoksun olan insanoğluı tanımlıyor. Bu kişiler, empati kurmakta da kuvvetlik çekiyorlar.

Sosyopatlık ve psikopatlık farklılıkları

Psikopatinin doğuştan geldiğine inanılırken, sosyopatlardaki bozukluğun zamanla, çevre etkisiyle geliştiği düşünülüyor. Psikopatlar yapacakları eylemi titizlikle planlıyor, sosyopatlar ise daha plansız, düşünmeden harekete geçebiliyorlar. Otoriteye ne psikopatlar ne de sosyopatlar saygı duyuyor. Sadece psikopatlar, sosyopatlardan farklı olarak saygı duymayışını gizliyor. Sosyopat sıcak cenktan ve suç işlemekten çekinmezken; psikopatlar çoğu zaman ince hesaplarla hedefe koşuyor. Ustalaşmış seri katillerin psikopatik özelliklere sahip bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sosyopatlık ne zaman ortaya çıkar?

Sosyopatlık ilk olarak çocukluk döneminde kendini belli eder. Belirli bir yaşa gelindiğinde teşhis edilebilir. Sosyopatlar, bir kişilik bozukluğuna haiz olduklarının bilincinde değillerdir. Bu yüzden kendi istekleri üzerine tedavi olma girişiminde bulunmazlar. Sosyopati, sadece çevredeki kişiler tarafınca fark edilebilir.

Sosyopat emareleri

Aykırı davranışlar sergilemekte beis görmeyen sosyopatlar, canları ne isterse onu yapar. Öfke kontrolüne sahip olmadıkları için, çoğunlukla başkalarıyla çatışma yaşar, kavga eder ve zarar vermekten çekinmezler. Asılsız söyleme mevzusunda Oscar'lık performansa sahip olan sosyopatlar, sadakat ya da acıma şeklinde duyguları olmayan insanlardır. Kolaylıkla başkalarını manipüle edebilir, kendi düşüncelerine inanmaya ikna edebilirler.

Sosyopatlık ve tehlike

tehlike yahut risk, sosyopatların sevmiş olduği, hatta zevk aldığı şeyler. çözümleme kabiliyetleri fazlasıyla gelişmiş olan sosyopatlar, genellikle çevresindekilerin zaafiyetlerinı öğrenir ve bunu kendi çıkarları için kullanır. Suç işleme potansiyelleri yüksek olan sosyopatlar hislerinizi hafife alır, sizi etkileme çabası içine girer, sağlam arkadaşlıklar kuramaz, onlara tavırlı olmanızı kabullenmez ve güvenilmezlerdir. 


İlginizi Çekebilir