• : 0242 345 00 01
Erken menopoz gebeliği engellemez
img
Sağlık

Erken menopoz gebeliği engellemez

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, genetik yapı, yumurtalıklarla ilgili yapılan cerrahi girişimler ve stres erken menopoza neden olan sebepler arasında bulunmaktadır.

Op. Dr. Sabri Çolak, “Genel olarak bakıldığında menopoz yaşı 45 ile 55 yaşları arasında değişmektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama 49 yaş olarak bilinmektedir. Özellikle son yıllarda sıkça karşılaştığımız bir sorun olarak ise bazı kadınların daha erken yaşlarda adetlerinin sonlandığını görmekteyiz” açıklamasında bulundu.

Op. Dr. Sabri Çolak, “Üreme sağlığı konusunda uzman olan hekimler olarak özellikle 40 yaş altında adetlerin sonlanması durumu ile karşılaştığımızda bu durumu erken menopoz veya yumurtalıkların erken yaşlanması olarak adlandırmaktayız. Birçok farklı nedenden dolayı bu durumla karşılaşmak mümkün olabilir. Örneğin bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalıkların erken dönemde fonksiyonlarının sonlanmasına sebep olabilir. Yine bu durumda olan kadınlarda genetik yapının ve yüzde 10 oranında ailede benzer öykünün olması dikkatle incelenmesi gerekir. Yumurtalıklarla ilgili daha önce yapılan cerrahi girişimler de başka bir sebep olarak gösterilebilir.  Bağışıklık sisteminde meydana gelen bazı bozukluklardan dolayı bağışıklık hücreleri kadının kendi yumurtasının görevini yapmasına engel olabilmektedir.  Bu duruma sebep olabilecek otoimmun hastalıklar da mutlaka araştırılmalıdır. Günümüzde bu durumu tetikleyen en önemli faktörlerden birinin de stres olduğu düşünülmektedir” diye konuştu.

40 yaş altında erken menopoz tanısı alan kadınlarda en çok merak edilen konunun gebelik olduğunu aktaran Çolak, tanı konulduktan sonra vakit kaybetmeden bu konuda tecrübeli merkezlerden ve uzman hekimlerden yardım alınması gerektiğini belirterek, “Günümüzde yardımcı üreme teknikleri konusundaki ilerleyen teknolojik gelişmelerle beraber erken menopoz durumu yaşayan kadınların gebelik elde etme olasılığı mümkün olabilir. Erken menopoz tanısı yalnızca çocuk sahibi olma konusunda sorun olarak görülmemelidir; bu durumun kadının hem fiziksel hem de duygusal sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği unutulmamalıdır. Hastaları tedavi ederken her iki yönden de iyilik hali oluşturmak amaçlanmalıdır. Östrojen hormon tedavileri, özellikle oluşan şikayetleri azaltmada etkili tedavi yöntemidir. Özellikle östrojen hormon tedavilerinin menopozun oluşturacağı kemik erimesine karşı da önemli derecede koruyucu etkileri bulunmaktadır. Özellikle 45 yaş altında menopoza bağlı olarak östrojen hormonunda eksiklikler yaşayan kadınlarda ilerleyen dönemlerde kalp damar hastalığı daha sık görülmektedir. Unutulmamalıdır ki; erken menopoz sadece kadının üreme kapasitesini etkileyen bir durum olarak değil, birçok hayati organ sisteminde değişikliklere sebep olan ve artık günümüzde daha sık karşılaştığımız bir durumdur” dedi.İlginizi Çekebilir

 • img

  Ünlü oyuncu müstehcen klibiyle tartışma yarattı!

  Magazin
  Haberi İncele
 • img

  Bebeğin cinsiyetini erkek mi yoksa kadın mı belirler?

  Sağlık
  Haberi İncele
 • img

  İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  Kaynarca Göleti ile Guinnessa aday oldu

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Göbek yağlarınızdan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

  Sağlık
  Haberi İncele
 • img

  Teşkilat 1. Bölüm izle

  Diziler
  Haberi İncele
 • img

  Ronnie Wood tekrar kansere yakalandı

  Magazin
  Haberi İncele
 • img

  Çocuklarda zeka gelişimini destekleyen besinler

  Blog
  Haberi İncele
 • img

  Grizu-263Adan başarıyla sinyal alındı

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Hipertansiyon İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

  Blog
  Haberi İncele