ABD, California'da 3 gün içinde 2. deprem 7.1 büyüklüğünde

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin California eyaletinde, 4 Temmuz'da gerçekleşen 6,4'lük depremin hemen peşinden 6,9 büyüklüğünde 2. bir zelzele oldu.

Bölge perşembe günü de merkez üssü Ridgecrest yakınları olan 6,4 büyüklüğündeki depremle sarsılmış, bunun, California'da son 20 senede yaşanan en şiddetli yer sarsıntısı olduğu izah etmişti.

İlk depremin hemen peşinden artçı sarsıntıların yoğun yaşandığı bölge genelinde yollar, su ve gaz borularında hasar oluşurken Ridgecrest şehrinde, acil vaziyet duyuru edilmişti.

Caltech sismolog Egill Hauksson, 4 Temmuz büyüklüğündeki 6.4 depreminin artçı şokları muhtemelen “yıllar olmasa bile aylarca sürecek” dedi. Bu, bir noktada 5 ya da daha büyük bir artçı artışın olması ihtimalinin iyi olduğu anlamına gelir. Cuma sabahının erken saatlerinde 5,4 büyüklüğünde artçı şok meydana geldi ve Los Angeles sakinlerini yaklaşık 125 mil uzakta uyandırmaya yetecek kadar güçlüydü. Artçı şok dizileri, yıllar süren Los Angeles'ın 1994 büyüklüğündeki 6.7 Northridge depreminin ardından uğraştığı bir şey olabilir. TAM KAPSAM: 6.4 4 Temmuz Güney Kaliforniya depremi » Öğle vakti, en az 17 büyüklükte 4 artçı şoktan sonra ve en az 1.200 artçı şok oldu. Devam eden sallama birçok sakinleri sarstı. Beş yaşındaki bir anne olan Shallice, raflarını temizlemek için gönüllü olmayı bekleyen çocuklarla birlikte ilçe kütüphanesinin dışına oturdu. Bir araba sürdü ve yüksek sesle korna çaldı ve aile zıpladı ve sese doğru baktı.

 

“Çocukları izlerseniz, herkes sadece izliyor” dedi. “Bu doğal bir içgüdü. Aklınız sadece birazdan bir saniyede ne yapmam gerektiğinin anlık moduna giriyor ve siz de bunların hepsine sahipsiniz. ” 4 Temmuz'daki ana atakta yapılan başka bir çalışmada, fayın 10 mil uzunluğundaki bir fay boyunca, 29.000 kişilik bir şehir olan Kaliforniya'daki Ridgecrest'in uzak bir noktasından patladığını ve hemen hemen şehir sınırlarına kadar yol boyunca devam ettiğini gösterdi. Hauksson dedi. Hauksson, depremin büyük bir depremin herhangi bir zamanda Kaliforniya'yı vurabileceğini hatırlattığını söyledi. “İnsanlar deprem hazırlıkları hakkında düşünmeli” dedi. ABD Jeolojik Araştırmaları, Kaliforniya Jeolojik Araştırmaları ve başka yerlerdeki bilim adamları, alanın, helikopterle yapılan ön keşifler de dahil olmak üzere, depremde kelimenin tam anlamıyla nasıl kırıldığını belgeleyen alanın üzerinde çoktan tartıştılar. Kırılmanın, Rhode Island'ın büyüklüğündeki bir yayılma tesisi olan Deniz Hava Silahları İstasyonu China Lake'e devam etmesi ve Donanma mülkünde kırılmış zemini analiz etmek için izin almak için zaman harcadığına dair bazı karışıklıklar var. Fotoğraflar zaten yırtılmış fay boyunca bazı yerlerde, dünyanın bir tarafının USGS ile jeofizikçi araştırma yapan Rob Graves olduğunu söyledi. Diğer alanlarda, fayın iki tarafında da birkaç yüz metre dağılmış geniş bir deforme olmuş toprak zonu olduğunu söyledi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı