Türkiye’de Ucuza Tatil Yerleri nereler var.?

Keyifli bir tatil yapmak istiyorsunuz ama bütçeniz mi kısıtlı?

İşte bu yazıda sizin için listelediğimiz, Türkiye'de az bir bütçeyle doyasıya ekonomik bir tatil yapabileceğiniz yerlere göz atmanızda fayda var.

1. Didim, Aydın

Didim, Aydın’ın Ege Denizi kıyısındaki, uzun kumlu plajları, berrak denizi, tarihi kalıntıları, sene boyu güneşli havası ile her anlamda mükemmel bir tatil beldesi. Daha çok yazlıkçıların akın ettiği bu tatil beldesinde, otel fiyatları da hala çok uygun. Bu fırsatı kaçırmayıp Didim’e tatile gittiğinize, dünyaca meşhur Apollon Tapınağı’nın kalıntılarını ziyaret etmeyi, Didim’in en güzel plajı olan Altınkum’un sularında serinlemeyi ve cıvıl cıvıl barlarında sosyalleşmeyi unutmayın! Havayoluyla seyahat edecekseniz, Bodrum havaalanı üzerinden Aydın’a ulaşabilirsiniz.

2. Eskişehir

Eskiden Anadolu bozkırında sıradan alelada bir şehir olan Eskişehir, son yılların Odunpazarı’nda restore edilen tarihi Osmanlı evleri ile, Avrupa kentlerini aratmayan peyzaj çalışmaları ile, heykelleri ve on binlerce öğrencinin hareketlendirdiği gece hayatıyla ve hafta sonu turlarının en popüler adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Öğrencisi bol bu şehirde, tabii ki fiyatlar da öğrenci ayarında!

3. Amasra, Bartın

Deniz, kum, güneş tatili deyince her ne kadar akla ilk olarak Ege ve Akdeniz sahilleri gelse de, Karadeniz’in şirin beldesi Amasra da plajlarıyla dikkat çekiyor. Üstelik Amasra’da plajlardan çok daha fazlası var. 3000 yıllık tarihi, yemyeşil ormanlık alanları, mimarisiyle ilgi gören tarihi Amasra evleri ve elbette balık lokantalarını atlamamak gerek. Amasra pansiyon açısından çok zengin, senenin en kalabalık dönemi olan yaz aylarında birçok konaklama tesisinde oda fiyatlarının gecelik 100 TL’nin üzerine çıkmadığını da hatırlatmakta fayda var!

4. Sığacık, İzmir

Türkiye’nin ilk cittaslow’u, (yani sakin şehri) olan Seferihisar’ın Sığacık beldesi, mimarisi, organik ürünlerin satıldığı pazarı, yöreye özgü yemekleri ve limanın hemen yanındaki uygun fiyatlı balık lokantalarıyla büyük ilgi görüyor. Tabi ince kumu ve pırıl pırıl suyuyla Teos Plajı’nda deniz keyfi de, Sığacık’ın olmazsa olmazlarından.

5. Gaziantep

Güneydoğu Anadolu’nun en güzel kentlerinden birisi olan Gaziantep, artık gurme turlarının da en yeni ve en popüler adreslerinden birisi. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezdikten sonra Halil Usta ya da İmam Çağdaş’ta kebapların, Koçak ya da Güllüoğlu’nda da baklavaların tadına bakın. Popüler mekânlar diye çekinmeyin, istediğiniz kadar yiyin, zira gelen hesabın ne kadar düşük olduğuna inanamayacaksınız!

6. Gökçeada, Çanakkale

Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada, henüz komşusu Bozcaada kadar popüler olmasa da doğal güzellikler açısından eksik kalır yanı yok! Halen az da olsa Rum kökenli nüfusun bulunduğu Zeytinli ile Kaleköy ve Tepeköy gibi köyleri, mimarileriyle dikkat çekiyor. 100 km’yi aşan sahil şeridine en popüler plajlar ise Yıldızköy Plajı ile rüzgâr sörfü tutkunlarının tercih ettiği Aydıncık (Kefalos) Plajı. Adada yüksek sezonda kişi başı konaklama fiyatları ev pansiyonlarında 20-30 TL, pansiyonlarda 30-50 TL, otellerde 60-80 TL ve butik otellerde ise 80-120 TL arasında değişiyor.

7. Foça, İzmir

İzmir’in sahil ilçelerinden olan Foça, Ege kıyısının popüler kasabaları Ayvalık ve Alaçatı gibi çok sayıda taş Rum evine ev sahipliği yapsa da çok fazla tanınmıyor. Ama bunu ekonomik tatil açısından bir avantaj olarak görebiliriz. Zira Foça’da konaklamadan tutun, kafelere, balık lokantalarına ve günübirlik tekne turlarına kadar her şey diğer popüler tatil beldelerine göre çok daha ucuz!

8. Avşa, Balıkesir

Marmara Denizi’nde yer alan Avşa, 1970’li yıllarda orta sınıf Türk ailelerinin en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biri olsa da, son yıllarda biraz unutulmaya yüz tuttu. Tekirdağ, Erdek ve İstanbul’dan deniz yoluyla ulaşılabilen ada, güzel manzaralar sunan tepeleri ve en ünlüleri Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu ve Yiğitler Koyu olan güzel koylarıyla gerçek bir cennet. Üstelik hareketli bir gece hayatı da var. Çok sayıda pansiyon ve motelin bulunduğu Avşa’daki konaklama tesislerinde sudan ucuz fiyatlara kalabilirsiniz!

Bunlar bizim tavsiyemiz. sizin bildikleriniz var ise yorumlarda bilgi vermek amacı ile sizde yazabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı