Türkiye'nin ilk özel tv'si olan Star TV hakkında bilgi

Star TV kanalı, ilk olarak 1989 yılında kurulmuş ve Doğan Yayın Holding bünyesindeki, Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalıdır.

Tüm Türkiye'ye yayın yapan milli kanal, bilhassa dizileri ve Şampiyonlar Ligi mücadele yayınlarıyla öne çıkmaktadır. 

Tarihçe ve Kuruluş

Star TV, Lichtenstein'da 50.000 İsviçre Frangı anapara ile 3 Ağustos 1989'da heyetmiş bulunan Magic Box Incorporated AG isimli şirket tarafından Türkiye´nin ilk özel televizyon kanalı olarak, Magic Box Star 1 isimi ile heyetti ve Almanya üzerinden 5 Mayıs 1990 tarihinde test2 yayınına, 4 Ağustos 1990 tarihinde ise normal yayına başladı. Magic Box Incorporated AG'nin Türkiye temsilcisi olarak 1990 seneyin Aralık ayı başında kurulan Magic Box International'ın patronları ise, Rumeli Holding'in sahibi 31 yaşında olan Cem Cengiz Uzan; Yapı ve Ticaret A.Ş., İmar Bankası ve Adabank'ın sahibi olan babası Kemal Uzan ile Turgut Özal'ın büyük erkek çocuğu Ahmet Özal'dı. 

Anayasanın 133. maddesine göre, Türkiye'de radyo ve televizyon yayınları Türkiye Radyo ve Televizyon Müessesesi'nun (TRT) elinde olduğundan özel televizyon kurulamıyordu. Yeniden anayasaya göre Türkiye'deki tüm vericiler TRT'nin elinde olduğundan verici ve link hattı bulmak gerekiyordu. Bu yüzden 3517 sayılı yasayla TRT'nin radyo-televizyon vericileri önce PTT'ye, oradan da Star 1'e devredildi. 

İlk test Yayını ne vakit başladı.

Test yayınına başlayan Star 1, Almanya'nın Ludwigshaven şehrindeki AKK stüdyolarından Eutelsat F-5 uydusuna verdiği görüntüleri bu şehirden Türkiye'ye yansıtmakta ve ilk dönemlerinde yalnızca özel uydu antenleriyle izlenebilmmiştir. Ülkedeki yayın tekelini TRT'ye veren anayasanın zikredilen 133. maddesi daha yürürlükteyken özel bir televizyonun yayına başlaması, iletişim istikametinden Türkiye'nin geleceğini etkileyen ehemmiyetli bir dönüm noktası olmuştur. 100 milyar TL'lik bir yatırımla kurulduğu öne sürülen Magic Box'ta yayın sorumluluğunu yüklenen beyin takımı da hayli enteresandı. Şirketin idare heyeti başkanı ve Star-1'in genel koordinatörü ünvanıyla işe başlayan Tunca Toskay, hemen hemen TRT'deki daha önceki ekibinin tamamını buraya toplamış gibimiştir. Genel müdürlüğü yürüten Mehmet Turan Akköprülü'nün yanı sıra, Ekrem Çatay ve Adem Gürses de yeni kanalda ehemmiyetli görevler üstlenmişti. Asıl yayına Eylül ayında geçeceğini duyuran Star 1, günde 12 saat müddetle (13:00-01:00 arası) yaptığı test2 yayınlarında Profesyonel Amerikan Basketbol Ligi (NBA) karşılaşmaları ile bol bol yabancı müzik klibi yayınlamıştır. Aynı zamanda yeni kanalın tanıtımı için, sinema oyuncuları başta olmak üzere bir hayli sporcu, yazar ve gazeteciyle yapılmış reklam spotları da sık sık Star 1 ekranına gelmiştir. 

Aslında kanalın kuruluşunun resmi yoldan hiçbir engellemeye maruz kalmaması olayının içinde bizzat reisicumhur Turgut Özal'ın olmadığını düşünmek . Zati Cem Duna'yı TRT genel müdürü seçtikten sonra Tunca Toskay'ı başbakanlık müşaviri olarak yanına alan ve ona özel televizyon yayınları konusunda bir fizibilite raporu hazırlatan da bizzat kendisidir. Ancak Tunca Toskay, başlangıçta kendisiyle yapılan bütün röportajlarda Ahmet Özal'ın Magic Box'la hiçbir organik bağı olmadığını bilhassa vurgulamaya çalışmıştır. Nitekim, Ahmet Özal'ın şirkette %50 ortaklığı olduğu ve 100 bin doların üstündeki ödemeler için Cem Uzan'la beraber imza yetkisine sahip olduğu, ancak iki ortağın anlaşmazlığa düştüğü 1991 senesi nihayetinde net bir şekilde ortaya çıkmıştır.  <b></b>

Mayıs ayında tecrübe yayınlarına başlamış olan Star 1, 1990 seneyin Temmuz ayından itibaren Santa Barbara, Ateş Çemberi, Eli sıkı, Aynadaki Yüz gibi pembe dizileri yayınlamaya başlamıştır. Özel bir kanalın kurulmasıyla ilk kez rekabetle karşı karşıya kalan TRT'deki huzursuzluk; Alp Buğdaycı, Kaan Yakupoğulları ve Rana Elik'ten sonra Gülgün Feyman, Müge Oruçkaptan gibi spikerlerin de elinden alınmasıyla artmaya başlamıştır. Ancak bardağı taşıran son damla; Star 1'in Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor başta olmak üzere birçok Türkiye 1. Futbol Ligi takımıyla naklen yayın anlaşması imza atması ve 4 Ağustos Cumartesi günü de Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki özel kupa maçını naklen yayınlaması olmuştur. Ayrı olarak bu maçla birlikte Magic Box Star 1, normal yayına geçmiştir. O güne kadar sadece sözlü olarak yeni kanala itiraz eden TRT, bu gelişmeler üzerine "yayın tekelini çiğnediği" gerekçesiyle yeni kanalın kapatılması için mahkemeye müracaat etmiştir. Aynı zamanda SHP'nin yaptığı itirazı inceleyen Anayasa Mahkemesi de, ANAP Hükümeti'nin (II. Özal Hükümeti) çıkarttığı 3517 sayılı yasayla PTT'ye devredilen verici ve yansıtıcıların TRT'ye geri verilmesine karar vermiştir. (Vericilerin TRT'ye iade işlemi ise ancak 25 Haziran 1992'de, başka bir deyişle DYP-SHP koalisyonu döneminde gerçekleşecektir.) Bu beklenmeyen gelişme üzerine, gazetelere tam sayfa duyuru veren Magic Box, "Star-1'in verici ve yansıtıcılarla bir alakası yoktur. Yayınlar direk uydu sistemiyle yapılmaktadır." diye ilan yapmıştır. 

Eylül ayında yayın saatini arttıran Star 1, Adalar ve Bakırköy belediyelerinin kurduğu yansıtıcılarla o civarda artık normal antenlerle izlemeye başlanmış, tahmini izleyici sayısı da 5 milyona yaklaşmıştı. Özel televizyon yayınlarının legal olup olmadığının hali hazırda tartışıldığı bir dönemde bu hizmeti sunanlar, Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç ve Bakırköy Belediye Başkanı SHP'li Yıldırım Aktuna'ydı. 

6 Ekim 1990 Cumartesi günü hem TRT, hem de Star 1 aynı anda yeni yayın dönemine başlayarak büyük bir rekabetin içine girmişlerdir. TRT'nin mevcut 5 kanalına rakip olan Magic Box, yeni dönemde Bütün Çocuklarım (All My Children), Sağlık kurumu Günlüğü (General Hospital), Uçak Gemisi (Super Carrier) gibi yabancı diziler ve çeşitli klipler yayınlamıştır. Hem de rekabeti kızıştırmak ve daha çok izleyici çekebilmek için, Dallas isimli diziye yeni yayın döneminden iki hafta önce, 23 Eylül 1990 Pazar günü başlamıştır. 

Aralık ayının son günlerinde gazetelere verdiği reklamlarla seyirci sayısının 20 milyona eriştiğini ilan eden Star 1, 1990'a veda edilen 91 yılbaşı gecesi izleyicilerine iki BMW ile üç Mazda otomobil armağan edeceğini de bildirmiştir. TRT ile rekabeti arttırmak için yılbaşı gecesi ekrana on bir dansöz çıkartmıştır. TRT ise o gece tek dansöz (Buse Muvaffak ol) çıkartmıştır. Dönemin TRT genel müdürü Kerim Aydın Erdem bu vaziyeti, "özel kanallarla rekabet" diye tanımlamayı seçenek etmiştir. 

Normal Yayın dönemi ve Uzan Dönemi

1992 seneninde Cem Uzan, Ahmet Özal'la olan ortaklığını bitirdi ve uzun bir mahkeme sürecinden sonra Ahmet Özal Almanya'ya gidip Star 1 ismini kendine tescil ettirdi, bu gelişmeden haberdar olan Cem Uzan kanalın ismini bir gecede İnterstar (1992) olarak değiştirdi, daha sonra da inter ismini de kaldırarak Star TV (9 Ocak 2002) ismini aldı. 

Star TV, 13 Eylül 1992 tarihinde logosunu lacivert renkli olarak ve sağ alt köşeye koyarak değiştirmiştir. 9 Ocak 2002 tarihinde logosunun rengini kırmızı olarak, 24 Nisan 2009 tarihinde ise yerini sol üst köşe olarak değiştirmiştir. 

Kral TV, Teleon gibi bir hayli tematik kanal da öncelikle Star TV bünyesinden çıkmış ve yayınlarına, bu televizyonun teknik çalışanları ve programcıları tarafından hazırlanan programlar ile devam etmişlerdir. 1999'da Türkiye'de ilk sayısal yayını yapan Star TV, 11 Kasım 2003 tarihinde tamamiyle sayısal yayına geçmiştir. 

UEFA Şampiyonlar Ligi'ni Türkiye'de, organizasyon kurulduktan beri (1993-1994 futbol sezonu) Star TV yayınlamıştır ve bu ligin yayın hakları 2012 seneye kadar Star TV'ye aittir. 1991-2002 seneleri arasında sinema filmlerini Parliament Cinema Club sponsorluk isimi altında yayınlamış, logosunu değiştirdikten sonra bu reklam ortaklığı da bitmiştir. 

2002 Türkiye genel seçimlerinden önce, bu arada kanalın eski sahibi de olan Genç Parti genel başkanı Cem Uzan'ın, en çok izlenen futbol maçları ve dizilerin reklam aralarında televizyona çıkıp uzun konuşmalar yapması, Türk televizyonculuk tarihine enteresan bir hikayecik olarak geçmiştir. 

Doğan Holding Dönemi

14 Şubat 2004 tarihinde Uzan Grubu'na ait tüm şirketlere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun el koymasıyla kısa bir müddet devletin eline, 26 Eylül 2005'te tertip eden bir ihaleyle de 306.5 milyon Amerikan Doları karşılığında Doğan Holding bünyesine geçmiştir. 1 Mart 2006 tarihinde "Euro Star" isimli Avrupa'daki Türk soydaşlarımıza özel kardeş kanalı heyetmiştir. 26 Mayıs 2009'da 20. yaşını kutlayan Star TV, 2009'un Eylül ayında Türk televizyon kanalları arasında ilk Web TV uygulamasını başlatarak, aktüel muhtevalarla izleyicilerinin videolar izlemelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda Video Arşiv sitesini hayata geçiren ilk televizyon kanalı olmuştur. Video arşiv sitesinin en ehemmiyetli özelliği ise herkese kendine özel bir arşiv oluşturma imkanı sunması ve herkesin yaftaya veya tarihe göre geçmiş programlara erişebilme fırsatı yakalayabilmesidir. 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı