• : 0242 345 00 01
(Polipropilen) Plastik Boru ile Sera Yapımı ve Özellikleri

(Polipropilen) Plastik Boru ile Sera Yapımı ve Özellikleri

PVC serası, çoğu insan için harika bir şeydi. Bugün, bu kimseyi şaşırtmayan kesinlikle normal bir fenomendir. Daha önce, çerçeve için sadece ahşap ve plakalar kullanılmış, daha sonra aralarında açıklıklar veya kalın bir filmle kaplanmışlardır.Bu tasarım, güvenilir olmasına rağmen, harcanan çabanın bakış açısına göre, çok kârsızlık gösterdi. Ve bu, parça seçimini ve onların işleyişini doğru bir şekilde gerçekleştirmenin gerekliliği bağlamında. Bir malzeme olarak ahşap, yaşlanmaya ve çürümeye karşı çok hassastır ve filmin kalitesiz bir şekilde sabitlenmesiyle bile, bu tip bir çerçeve basitçe kırılabilir.

Yaz sakinleri polipropilen borulardan yapılmış bir seranın hem teknik özellikler hem de mali açıdan daha ilginç bir çözüm olduğuna inanıyorlar. PPR malzemelerinden böyle bir yapı monte edildiğinde, basit, işlenmesi kolay ve kullanışlı bileşenler kullanılır.

Plastik genellikle korozyona karşı hassas değildir. Ek olarak, ıslak toprakla temas nedeniyle çökmez ve hatta yaşlanmaz. Yani, böyle bir sera yapısını toplayan, uzun bir süre amaçlanan amaç için kullanılabilir. Ve bu arada, onu sökmek daha kolay değil. Bu, kolayca geliştirilebilen veya değiştirilebilen bir mobil tasarımdır. Yaklaşık bir gün içinde toplanabilir, bu yüzden yaz sakinleri de bu çözümü sever.

Dikkate değer birçok bina türü olduğunu unutmayın. Mevsimsellik, tür, ısınma kategorisi ve varlığı, kullanılan barınak malzemesi ve çerçevede birbirinden farklı olabilirler. Plastik borulardan seraların oluşumu için, en basit çözümler uygundur, güvenilirliği zamanla kanıtlanmıştır:

 • bir ev şeklinde yapılmış gable;
 • poligon, eğim şeklinin kompleks tipine değindiği;
 • çerçevenin yarım daire şeklinde yapıldığı kemerli;
 • duvar montajı

Şimdi adlandırılmış türleri biraz daha ayrıntılı olarak düşünün. Duvar çözümleri genellikle bir evin veya başka bir odanın güney veya güneybatı duvarında tamamlanır. Bu durumda, duvar bir çeşit termal kütle olacaktır. Gün boyunca ısınır ve geceleri ısı verir, bu da günlük ortalama sıcaklık düşüşlerini önemli ölçüde azaltmayı ve ayrıca seradaki bitkileri kuzeyden gelen rüzgarlardan korur. Bitki için bu tür plastik seralarda son derece elverişli bir mikro iklim oluşturur ve fiyatları oldukça düşük olacaktır.

Bu tasarımın ana dezavantajı, duvarın sürekli olarak nemden etkileneceği olacaktır.Ek olarak, deformasyona ve duvarın daha sonra tahrip olmasına neden olabilecek iyi bir havalandırma olmayacaktır.

Gable seçeneği, en uygun ve aranan özelliklerden biri olarak kabul edilir. Bunun açıklaması çok basit: Bu durumda, çerçeve son derece dayanıklı olacak ve rüzgardan ve kardan gelen yüklere dayanacak. Bu tür seralar, sera içine daha fazla güneş ışığının girmesini sağlayan ve böylece mümkün olduğunca verimli hale getiren oldukça küçük bir yansıma katsayısına sahiptir.

Eğim açısını yükseltirseniz, kışın kar örtüsünün çatısından yakınlaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu seralar genellikle 1 veya 2 kapı ve havalandırma pencereleri ile donatılmıştır. Böyle bir seranın kenarlarındaki duvarlar sadece dikey değil, aynı zamanda biraz eğimli olabilir. Bu, ılımlı tipte enlemlerde binalar için son derece önemli olan, sabah ve akşam aydınlatma artacaktır.

Eğer poligonal yapı hakkında konuşursak, duvarları ve eğimleri oluşturan birkaç düzlemin varlığı nedeniyle kemerli şekli neredeyse tekrarlar.Bu, içerideki alanı artırmanıza ve güneş ışınlarının çok fazla yansımasını önlemenize olanak tanır. Böyle bir seranın dezavantajı, çok fazla bağlantı nedeniyle kendi ellerinizle kolay bir şekilde yapılmasının kolay olmayacağı olacaktır. Bu nedenle, genellikle plastik bir profilden değil, metal borulardan oluşturulur. Peki ya da alçıpanın profilinden menteşelerdeki çerçeveyi toplamak.

Kemerli çözeltiler, bakımı kolay, dayanıklı ve oldukça stabil olmaları nedeniyle oldukça yaygındır. Ayrıca az sayıda bağlantı düğümleri var ve içlerinde geniş ve bitkiler için gerçekten çok yer var. Böyle bir konstrüksiyonu sadece plastikten değil, genel olarak her türlü borudan, gerekli ebat ve yüksekliği seçerek yaratmak mümkündür. Bu tür bir çözümün dezavantajı, kışın karda artan bir birikim ve en iyi güneş için oldukça büyük bir yansıtma katsayısı olacaktır.

Binanın doğru konumlandırılması durumunda, kuzeyden güneye doğru kısmen azaltılabilir. Bu durumda, sabahları ve akşamları taraftaki duvarlar aydınlatılır. Ve öğleden sonra güneş ışınların kırılmasının yanı sıra güney alınlığın da olduğu çatını aydınlatacak.

Ve kar birikmesi ile üç şekilde savaşılabilir:

 • sürekli temizlik;
 • kış ya da film için seranın sökülmesi;
 • şeklini lansetle değiştir.

İkinci durumda, sera daha da istikrarlı olacak ve yüksekliğe doğru artan yönde değişim seradaki mikro iklimi önemli ölçüde artıracaktır.

Boyutlar ve yer

Böyle bir seranın kurulması için yer seçimi yapılarak, istenilen alanın mümkün olduğunca yumuşak olması ve güneşin iyi aydınlatılması gerektiği anlaşılmalıdır. Ayrıca, seranın nasıl işleyeceği tam olarak anlaşılmalıdır. Örneğin, kışın büyüyen bitkiler hakkında konuşuyorsak, o zaman hemen ısıtma sisteminin yapısını düşünmeliyiz.

Tipik olarak, bu tasarımın boyutu aşağıdaki parametrelere göre belirlenir:

 • sera için temel ne olacak;
 • onun şekli ne olacak;
 • mevsimsellik, yani, kışın oda kullanılacak olup olmadığı;
 • türlerin yanı sıra ekilecek bitkilerin sayısı.

Çok büyük sera yapılmamalı, daha büyük olduğu için, sera içinde istenen mikro iklimin korunması için maliyet daha fazla olacaktır.Genellikle seranın yüksekliği yaklaşık iki metredir. Eğer genişlikten bahsedersek, genellikle kaç tane bitkinin dikileceğinin hesaplanmasından sonra belirlenir, yataklar arasında yollar olup olmadığı ve kapının düzenlenmesi için gerekli mesafenin hesaplanıp hesaplanmadığı belirlenir. Genellikle bunun için en az 60 santimetre alınır.

Eğer uzunluktan bahsedersek, o zaman böyle bir binanın standart figürü genellikle 8 m'dir. Çapı, genel kabul görmüş bir standart olmadığı için bahçıvanın isteklerine bağlı olacaktır. Alanı 100 metrekare olan modeller var. m, ama orada maliyetler uygun olacaktır. Bu arada, yapının 16 ila 110 milimetrelik bir çapa sahip borular üzerinde yapılması en iyisi olduğu söylenmelidir.Diğer Sayfalar