• : 0242 345 00 01
Bahçenizde Mutlaka Yetiştirmeniz Gereken 6 Yabani Ot

Bahçenizde Mutlaka Yetiştirmeniz Gereken 6 Yabani Ot

Yabani ot diye bahçemizde düşman gözüyle baktığımız ama hem kendi şifamız açısından hem de doğal tarım uygulamalarında bizim en büyük müttefiklerimiz olan 6 yabani otu tanıtmaya çalıştım. Bu otlar istilacı veya sizin domatesinizin ortakçısı falan değildir. Bu inanış ülkemizdeki tarıma sakat bakışın bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. İstilacı diye tanımlanan otların baskı altında tutulması başka bir uygulamadır, bize her yönden yardımcı olan bu otların varlığı ise bir alamda doğanın bir lütfudur. Bu otlar bahçenizde bir çok işe yararken,  şifa yönünden de kullanarak yüzlerce hastalığa çare olabilecek yapıları vardır.

 Zararlı otlar, insan faaliyetlerine, özellikle de tarıma, aktif olarak ortadan kaldırılacak kadar zararlı olduğu düşünülen bitkilerdir. Ancak saydığımız bu 6 yabani ot bir çok ülkede tarımı yapılan otlardır. Maalesef ülkemizde bunların bir kısmı nedeni ve niçini bile açıklanmadan zararlı ot sınıfına sokulmuştur.

Sinirli ot (Plantago majör)

Plantago majörünün tıbbi faydaları, yüzlerce yıldır dünya çapında kabul edilmektedir. Bu bitki, flavonoidler, alkaloidler, terpenoidler, fenolik asit türevleri, iridoid glikozitler, yağ asitleri, polisakkaritler ve spesifik terapötik etkilere katkıda bulunan vitaminler dahil olmak üzere bir dizi etkili kimyasal bileşen içerir. Buna karşılık olarak, çalışmalar, Plantago major'un bir yara iyileştirici olarak etkili olduğu kadar, bir anti-ülseratif, antidiyabetik, antidiarrhoeal, anti-inflamatuar, antinosiseptif, antibakteriyel ve antiviral bir ajan olarak da etkili olduğunu bulmuştur . Aynı zamanda yorgunluk ve kanserle savaşır, bir antioksidan ve serbest radikal temizleyicidir

Plantago majör, kabızlık, öksürük ve yaralar dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları yönetmek için eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıda verdiğim linkteki araştırma, Plantago major'un geleneksel uygulamasını, botanik karakterizasyonunu, farmakolojik aktivitelerini, fitokimya etkilerini ve toksisitesini incelemektir. Bu gözden geçirme çalışması, Plantago majörünün tıbbi özellikleri, güvenilir farmakopelerden, MS 10-18. Yüzyıla ait geleneksel İran tıbbının (TPM) ders kitaplarından, örneğin "Tıp Kanunu" ve "Makhzan-Al-Advia"dan alıntılamadır . Plantago major, kavrulmuş tohumlar, kaynatma, şurup, merhem, gargara, rektal lavman, vajinal fitil gibi çeşitli formlarda reçete edilmiştir.

Kuş otu ( Stellaria media )

Stellaria bitkileri, Karanfil bitki ailesine (Caryophyllaceae) aittir. Cinsinde iki bin beş yüzün üzerinde türle çok yaygındır. Kuş otu en iyi serin ve nemli koşullarda büyür, çeşitli yerlerde gelişebilse de , daha hafif toprakları tercih etme eğilimindedir.  Yaygın kuş otu küçük bir bitkidir. En fazla 30 cm boyunda. Yapraklar basittir ve gövde üzerinde birbirine zıttır. Çiçekler parlak beyaz renktedir. Beş beyaz taç yaprağı ve beş çanak yaprakları vardır.

Kuş otu, tüm yıl boyunca tohum verebilir. Tohum, bir kar tabakasının altında bile filizlenebilir . Çiçeklerin kendileri genellikle kendi kendine tozlaşır. 

Çiçekler küçük, beyaz ve yıldız şeklindedir. Bu çiçekler yılın herhangi bir zamanında oluşabilir ancak genellikle ilkbahar ve sonbaharda fark edilir. Çiçeklerin derinlemesine bölünmüş beş yaprağı vardır. Çiçekler sadece bir gün kadar dayanma eğilimindedir.

Yemek pişirme ve ilaç

Sıradan kuş otu söz konusu olduğunda, içinde bol miktarda saponin bulunduğunu bilmek ilginçtir. Bunlar toksik olan bir grup kimyasaldır, ancak her bir kuş otu bitkisinin içindeki gerçek miktar küçüktür. Gerçekte risk altında olabilmek için, herhangi bir zarar görmesi için kendi vücut ağırlığınız kadar tüketmeniz gerekir.

Yaprakları yenilebilir. Tadı marulla benzer, ancak çok daha hassas bir his verir. Yapraklar bitki çayı yapabilir.

Tıbbi açıdan bakıldığında, bitki geçmişte cilt ve akciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanıldı. Modern tıp, egzama tedavisi olarak üretilen cilt kremlerinde bir bileşen olarak kullanıyor.

Bireysel bitkileri kontrol etmek zor değildir. Ancak, yıllarca sabitlenmişse, tam sayılar çok büyük olabilir. Dikkatli elle ayıklama etkili olabilir, ancak bu biraz zaman alabilir. Onu görür görmez çimden almak, yayılmasını önleyecektir. Profesyonel bakım da onu kontrol altında tutacaktır. Bunun bitki çiçekleri ve tohumlar oluşmadan yapılması önemlidir. Kyn. Doğal Düşün TV


Diğer Sayfalar