• : 0242 345 00 01
Soğan Doğrarken Akan Gözyaşının Nedeni Nedir.?

Soğan Doğrarken Akan Gözyaşının Nedeni Nedir.?

Neden yalnızca bir takım soğanlar doğranırken bizi hüngür hüngür ağlatırken sarımsak gibi soğanın yakın akrabaları bizde tek bir damla dahi oluşturmaz?

Rastgele bir nebat, zarar gördüğünde hücreleri yarılır. Nebat, o vakit, polifenol tecrübe et, onu yemeye çalışan aç hayvanları caydırmayı amaçlayan acı kimyeviler salgılayarak kendisini savunmaya çalışır.

Soğan doğrarken gözlerin yaşarması mutfakla haşır neşir olan kişilerin sıklıkla başına gelen bir vaziyettir. İnsanlar vakit içinde bunu engellemek için alternatif yolların arayışına girdiler. Kimileri soğan doğrarken suyu açarsa soğanın gözleri yaşartmayacağını düşünürken kimileri de buzdolabında bekletmenin çözüm olacağını düşünüyor. Peki ya soğan doğrarken neden ağlarız, ağlamamak için ne yapmalı?

Soğan doğrarken neden ağlarız?

-Soğanda bulunan syn-propanethial-S-oksit isimli bir kimyevi hasebiyle soğan gözlerimizi yaşartır.

-Soğanın büyürken geliştirdiği bir tür savunma mekanizması olan bu kimyasal göz yaşarmasının nedeni olarak aktarılıyor. İnsanların gözlerini yaşartan kimyevi sayesinde soğan kendisini bir nevi avcılara karşı savunmuş oluyor.

-Soğan doğrarken soğan hücrelerini kesmiş oluruz. Soğan hücreleri içerisinde yer alan enzim soğan doğrarken serbest kalır. Doğrama sırasında allinazlar sülfidleri parçalayarak sülfenik aside dönüştürür.

-Olan sülfirik asit gözlerle karşılaştığında, gözler büyük miktarda su üreterek asidi nötr hale getirerek ve yaşarmaya yol açar. Zira oluşan bu sülfürik asit gözümüzü tahriş eder ve gözümüz yabancı maddeleri temizleyebilmek için gözyaşı salgılamaya başlar.

-Gözün ön tabakasında yer alan, gözü dışarıdan gelebilecek her türlü tesirden savunan kornea üzerinde, yüksek duyarlılığa sahip olan sinirler bulunur. Serbest sinir uçları, soğanın kesilmesiyle oluşan bu maddeyi idrak ettiğinde sinir sistemi gözü savunmak için harekete geçer ve gözyaşı bezleri çalışmaya başlar. 

Soğan doğrarken ağlamamak için ne yapmalı?

-Soğanı doğramadan önce bol su ile yıkamalı.

-Deniz gözlüğü, lens vb. kullanmak da gözün bu maddelerle etkileşimini engellediği için tesirli bir çözümdür.

- Olasıysa suyun altında soğan doğranmalıdır. Bu şekilde soğan içindeki göz yaşarmasına yol açan maddelerin hava ile teması en üye indirilmiş olur.

- Soğanı doğramadan önce buzdolabında bekletin. Böylelikle soğanın içerisindeki kimyevi salınım yavaşlar ve ağlamadan yemek yapabilirsiniz.

 -Soğan doğrarken sakız çiğnenmelidir.

 -Ağzınızda bir dilim limon, bir küp şeker veya bir dilim ekmek bulundurun.

-Soğanın tepesinden doğranmaya başlaması istikametindedir. Başka bir deyişle en son cücüğü doğranmalıdır.

Beyaz ve kırmızı soğan denilen kuru soğan türünün muhtevanındakiler aynı olduğundan gözleri yaşartmaması olanaksız. Yalnızca soğan familyasından gelen taze yeşil soğan ve sarımsak da doğrandığında sülfirik asit alana getirir lakin ağlama tesiri yaratmaz zira daha az LF-sentez enzimi ortaya çıkarır.Diğer Sayfalar