• : 0242 345 00 01
Parmaklarınız suda kalınca neden buruşur, işte nedeni!

Parmaklarınız suda kalınca neden buruşur, işte nedeni!

Suda uzun müddet kaldığında parmakların buruşma nedeninin derinin süngerimsi özelliğinden değil, ıslak nesneleri daha iyi kavrayabilmek için olduğu belirlendi.

İngiltere'deki Newcastle Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması buruşmuş parmakların ıslak vaziyetlerde daha iyi kavrama sağladığını gösterdi.

Araştırmacılardan Tom Smulders, bunun, ''araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini'' vurguladı.

Smulders ve ekibi, gönüllülerden önce elleri kuru olarak değişik boyutlardaki bilyeleri tutmalarını istedi. Daha sonra bilim insanları gönüllülere bu işlemi ellerini 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra yaptırdı.

Katılımcıların parmakları buruşmuşken ıslak bilyeleri daha tez yakaladıkları görüldü.

Smulders, ''Parmakların buruşması akarsuda yiyecek veyahut nemli nebatları toplamak için atalarımıza yardım etmeyi sağlamış olabilir'' ifadesini kullandı.

Biyologlar, önceden suda uzun süre kalındığında el ve ayakların buruşmasının, suyun cildi şişirmesinden kaynaklandığını düşünüyordu.
Mevzubahis araştırma sayesinde, bu sürecin sinir sistemi tarafından harekete geçtiği ve kan damarlarının büzüşmesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

Smulders, sinir sisteminin, bir süre ıslak kaldığını anlamasından sonra parmak uçlarındaki kan damarlarını daha ince hale getirdiğini, parmakların hacminin azaldığını ancak aynı boyutta kaldığı için derinin büzüldüğünü belirtti.

Araştırma, İngiliz ''Biology Letters'' mecmuasında yayımlandı.


Diğer Sayfalar