• : 0242 345 00 01
Deniz havası almak sağlıklı mı?, Deniz suyunun ve havasının faydaları nelerdir.?

Deniz havası almak sağlıklı mı?, Deniz suyunun ve havasının faydaları nelerdir.?

Faydası oldukça fazla olan, Deniz suyu bünyesinde 84 değişik element barındırır. Bu elementlerde; mineral tuzları, amino asitler, vitaminler ve dolaşım sistemi bileşenleri bulunmaktadır. Ayrı olarak deniz suyu antibiyotik, antibakteri ve antimantar imalatı sağlayan canlı organizmalar itibariyle da zengindir. Dolayısıyla bu özellikler havasında da bulunur.

Yapılan bir takım araştırmalarda psikolojik rahatsızlık yaşayan kişileri deniz kenarında yürüterek tinsel deşarj olma sağladığı görülmüştür. Deniz havasının ve suyunun yararı saymakla bitmez. Ancak uzmanlar netlikle deniz suyunun tüketilmemesi ile ilgili uyarır. Tuz miktarı fazla olan deniz suyu vücuttaki sodyum düzeyini yükseltir.

Ancak burna çekilebilir veyahut gargara yapılabilir. Bunun yanı sıra yüze sürülebilir saçlar yıkanabilir. Deniz suyu bu yollarla yararını sağlar. Havası da solunum yollarıyla çekilerek yarar verir. Yalnızca yaz aylarında değil bu arada kış aylarında da haftada birkaç defa olanak olduğunda deniz havası alınması iyi olur. 

- Deniz suyunda bulunan magnezyum ve hidrasyon su bileşenleri ciltte deforme olmuş hücreleri yenilemede yardımcı olur. Araştırmalarda deniz suyu ile yapılan banyo, cildin nem oranını dengeler ve ter gözeneklerini genişleterek vücudun daha iyi sıvı atmasını sağlar. Ayrı olarak deniz suyunda bulunan tuz kan akışının hızını da dengeler.

- Sarılık hastalığına karşı natürel çözümdür. Deniz suyu ile sülfür muhtevalı çamur karıştırılarak yapılan banyo sarılık rizikonunu azaltır. 

- Deniz suyunda bulunan tüm özellikler denizin olduğu yerdeki havada da bulunur. Deniz havasında bulunan antioksidanlar kanser yapıcı serbest kökten hücrelerin yapısını bozar. Ayrı olarak solunum yollarını temizleyerek, soğuk algınlığı ve alerjik tesirlerini azaltır.

- Bromin ve lityum maddeleri, beyindeki serotonin, melatonin ve triptamin mutluluk hormonlarının düzeylerini artırır. Bu maddeler deniz suyunda dolayısıyla havasında yüksek miktarda bulunur. Bu vaziyet hasebiyle de bazı psikologlar; stresin yanı sıra sinir krizi ve hiddet nöbetleri geçiren hastalarına deniz kenarında 2 saat yürüme ya da deniz kenarında tatil yapmayı önerir.

- Yüksek magnezyum muhtevası sayesinde kemik ve adale yapısını güçlendiren deniz suyu eklem ağrılarına birebir yarar sağlar. Irinli romantizma hastalıklarında da doğal yol olarak kullanılır. Bu arada deniz suyundan özel olarak yapılmış kompresler kırık kemik onarımını hızlandırır.

- Yaz aylarında seyrekte olsa görülen üst solunum yolları hastalıkları içinde deniz suyu önerilir. Gargara ve burna çekilerek solunum yollarındaki virüsler temizlenir. Deniz suyu içerdiği tuz maddesi sayesinde virüsleri tesirsiz hale getirir. Diğer Sayfalar