• : 0242 345 00 01
Erkeklerde selülit olur mu? Selülit sebebi nedir?

Erkeklerde selülit olur mu? Selülit sebebi nedir?

Cildimizin şeklini savunabilmesi ve vücudumuzu sarması için sağlam bir tabana bağlı olması gerekir. Bu sağlam taban, adale dokumuzdur. Kas dokusu ile cilt arasında bir yağ dokusu bulunur. Cildimizin en üst tabakasını cildin altındaki adale dokusuna bağlayan bir bağ dokusuna sahibiz. Bu bağ dokusunun kapasitesi ve özellikleri vücudumuzun hangi bölgesinde bulunduğuna göre değişir.  Bu özellikler; kişiden kişiye, hayat tarzına, cinsiyete, ırklara göre farklılık gösterir.  

Selülitin oluşumu, cilt altındaki yağ tabakasının kalınlaşması ve bağ dokusunun esneklik hududunu aşması ile başlar. Gerilen ve artık daha fazla esneyemeyen bağ dokusu cildi meblağ, bağ dokusunun daha zayıf olduğu yerlerde veyahut bağ aralarındaki boşluklarda ise yağ tabakası cildi dışarı doğru iter. Bu yüzden gayri muntazam, portakal kabuğu görüntüsü veren, çöküntü ve çıkıntılar oluşur. İşte bu vaziyete selülit görünümü diyoruz. 

Selülitin şiddetini kabaca 3 dereceye ayırabiliriz.

Yalnızca el ile cilt sıkıştırıldığında bariz hale gelen, ayakta veyahut yatarken belirsiz olan selülit

El ile cilt sıkıştırılınca ve ayakta iken belirgin olan, ancak yatarken belli olmayan selülit

Her vaziyette bariz olan selülit.

Selülit oluşumunun başlıca nedenleri neler?

Cilt altı yağ tabakasının kalınlığı,

Bağ dokusunun uzunluğu ve esnekliğinin yetersiz olması

Yaşam tarzı, düşük egzersiz müddeti, hareketsiz yaşam

Sigara kullanımı

Genetik etmenler

Erkeklerde neden selülit olmaz?

Erkeklerin vücudunda bilhassa selülitlerin sıkça görüldüğü, bacak, kalça ve basen bölgesinde cilt altı yağ dokusu çok daha incedir. Ayrı olarak cildi kas dokusuna bağlayan bağ dokusu dik değil yatay konumdadır, bu sayede çok daha uzun bir esneme mesafesine sahiptir. Bu konuda erkekler kadınlara göre oldukça bahtlı.

Kimi kadınlarda selülit kapı aralamıyor? Veyahut çok az oluyor?

Küçük yaşlardan itibaren spor yapan ve bu sayede bağ dokusunun esnekliğini geliştirmiş olan kadınlarda selülit çok daha az görülüyor. Düzenli spor yapmayı adet haline getiren, kilosuna dikkat eden bayanlarda selülit daha az gözükür. Ancak unutmamak gerekir ki selülit görünümün de genetik etmenlerin tesiri oldukça fazladır.Diğer Sayfalar