• : 0242 345 00 01
Çay Harareti Alır mı? Yoksa soğuk içecekler mi harareti alır!

Çay Harareti Alır mı? Yoksa soğuk içecekler mi harareti alır!

Türk insanın sudan çok tükettiği içecek çaydır.Çay sabah kahvaltılarında olsun ara öğünlerde veya akşam üzeri oldukça sık tüketmiş olduğumuz içecek olmaktadır.Çayı bizim bir kültürümüz olarak görebiliriz ki ben çay daimi içerim ki sonradan farkederim ki o gün hiç su içmemişim hemen hemen vücudumuzun ihtiyacı olan suyu da karşılamaktadır.Çay sıcaklığı alır mı?

Birde halk arasında sürekli söylen çay iç sıcaklığı keser veya alır tümceleri kurulmaktadır.Peki çay harbiden sıcaklığı keser mi hep birlikte okuyup açıklayalım.Ever diyebiliriz ki çay gerçekten insanın sıcaklığını alır ki bu tüm diğer sıcak içecekler içinde geçerli desek yeridir.Sıcak içecekler kendisini olduğundan daha fazla daha yüksek derecede sıcak hissetmesine yol açar ve bunun ile beraber vücut terler ve ısı kaybına yol açar.

Son zamanlarda çayı sevmeyen içmeyen pek bir insan etrafımda görmedim lakin tabi ki içmeyenlerimizin olduğunu da söyleyebiliriz ki günde en az bir bardak içmemiz de de yarar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Sidney Üniversitesi Termal Ergonomi Laboratuvarı Başkanı Ollie Jay, 2012 seneninde Ottowa Üniversitesi’nde çalışırken sıcak içeceklerin insanı en azından bir nebze ferahlatabileceğine konusunda bir yazı yayımlamıştı. Jay ile ekibi, araştırma için  75 dakika süresince bisiklet çevirip bu arada vantilatörle serinleyen dokuz tane gönüllüyle çalıştı. Araştırma sırasında gönüllülere çok sıcak ve çok soğuk sular verildi. Araştırmacılar, bisiklet çevirip sıcak su içenlerin oda sıcaklığında su içtikleri vaziyete oranla takriben 13 kalori fazla kaybettiğini fark etti. Gönüllüler soğuk bir içecek içtiğinde ise 5 kalori aldıkları kaydedildi.

Jay, “Kulağa biraz ikilemli gibi geliyor. Soğuk bir içecek içtiğinizde serinlemiş gibi hissediyorsunuz fakat sırf terlemenizi azalttı diye sizi serinletmiş sayılmıyor.” diye konuştu. Vücudunuzdan çıkan her bir gram terde takriben 58 kalori kaybediyorsunuz. Sıcak su içen gönüllüler fazladan 12 kalori aldı. Fakat yine terlemeye başlayınca 26 kalori kaybettiler. Konu soğuk içecekler olduğunda ise zıddı meydana geldi. Soğuk içecek içenler daha az terledi dolayısıyla buharlaşma daha az oldu. Bisiklet çevirenler oda sıcaklığında su içtiğinde ise alınan ve kaybedilen ısı miktarı eşit kaldı.Diğer Sayfalar