• : 0242 345 00 01
EL UYUŞMASI NASIL GEÇER?

EL UYUŞMASI NASIL GEÇER?

Bazı alışkanlıklara dikkat edin: Tekrarlayan hareketlerden, sinirlerinize gereksiz baskı uygulayan sıkışık pozisyonlardan ve alkol gibi toksik maddelerden kaçının.

Duruş: Genellikle, duruşunuzu iyileştirmek, yazarken bilekleriniz için daha iyi bir pozisyonda durmak ve kollarınızdaki/omuzlarınızdaki ve ellerinizdeki sinirlerin sıkışmasını ve tahrişini azaltmak için gün içinde sık sık mola vermek rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Dengeli beslenme: Sinirleri sağlıklı tutmak için gerekli vitaminler açısından dengeli beslenerek uyuşmayı tedavi edebilirsiniz. Meyveler, sebzeler, tahıllar ve yağsız proteinler vücudunuza sinirlerinizi korumak için gerekli olan beslenmeyi sağlayabilir.

Düzenli egzersiz: Egzersizle ve dengeli beslenmeyle ideal kiloyu korumak, obezite ve diyabet gibi metabolik hastalıkları önleyebilir ve kontrol edebilir.

Yukarıdaki önlemler rahatlama sağlamazsa, doktorunuz aşağıdakileri önerebilir.

İlaçlar: Doktorunuz size ellerdeki uyuşma ile ilgili karıncalanma ve diğer semptomları tedavi edebilecek bir reçete verebilir.

Fizik tedavi: Ellerde uyuşma semptomlarınız, ellerinize giden sinirlerin ve kan damarlarının sıkışmasına neden olan anatomik koşullar veya travmadan kaynaklanıyorsa, doktorunuz bu vücut kısımlarındaki baskıyı azaltmaya yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir.

Cerrahi: Diğer tedaviler etkisiz ise ve el uyuşma semptomlarınız ilerlemeye veya kötüleşmeye devam ederse, doktorunuz cerrahi seçeneklere bakmanızı önerebilir.

Herhangi bir konuşma zorluğu, yüzde sarkıklık veya elinizi veya kolunuzu kaldıramayacak kadar güçsüzlük belirtileri yaşarsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Bunlar felç belirtileri olabilir.

EL UYUŞMASI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Neden uyurken ellerim uyuşuyor?

Sinir tahrişi veya pozisyonlama nedeniyle uyuduğunuzda elleriniz uyuşabilir. Yaygın bir tahriş nedeni olan karpal tünel sendromu, geceleri el uyuşması olarak ortaya çıkabilir. Ek olarak, uyku sırasında nasıl döndüğümüz konusunda genellikle kontrolümüz yoktur. Bu hareketlerden bazıları, ellerinizi sinirleri tahriş eden veya kan akışını kesen ve geçici uyuşukluğa yol açan bir pozisyona getirebilir.

Omuz ağrısı ellerde uyuşmaya neden olabilir mi?

Evet, omuz ağrısı ellerde uyuşmaya neden olabilir. Dokunma hissiniz, deriden omuriliğe ve beyne kadar uzanan sinirler tarafından taşınır. El hissini işleyen sinirler omuz boyunca demetler halinde ilerler. Omuz ağrısı, omuzda bu sinirlerden birini tahriş eden veya sıkıştıran ve elde uyuşmaya yol açan bir yaralanmayı temsil edebilir.


Sol elim neden uyuştu?

Sol el uyuşması birçok durumdan kaynaklanabilir. En yaygın olarak, bunun nedeni, ele kan akışını kısıtlayan veya siniri tahriş eden duruş bozukluklarıdır. Bununla birlikte, eliniz aniden uyuşur veya sakar olursa, bu, felç veya sinir yaralanması gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Bazı otoimmün hastalıklar da bir elde uyuşmaya neden olabilir.

Neden ellerimde sürekli karıncalanma hissi yaşıyorum?

Karıncalanma hissi sinir tahrişinden veya hasarından kaynaklanır. Bu genellikle duruş bozukluklarından, karpal tünel sendromu veya servikal stenoz nedeniyle sıkışmış veya tahriş olmuş bir sinirden kaynaklanabilir. Daha şiddetli veya kronik karıncalanma diyabet (bu genellikle ayaklarda başlar), Raynauds hastalığı, bazı ilaçlar, toksinler, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, vitamin eksiklikleri veya yaralanmalara bağlı olabilir.

Neden uyandığımda ellerimde karıncalanma ve uyuşma oluyor?

Çoğu zaman, uyuduğunuz pozisyon nedeniyle elinidez uyandığınızda karıncalanma ve uyuşma hissedebilirsiniz. Duruş bozuklukları elinizin sinirlerini tahriş edebilir veya kan akışını keserek geçici uyuşukluğa neden olabilir. Bu aynı zamanda karpal tünel sendromunun bir belirtisi de olabilir.

Bu liste tıbbi tavsiye niteliğinde değildir ve sahip olduklarınızı tam olarak temsil etmeyebilir.

Sık ve kalıcı el uyuşması atakları yaşıyorsanız, uygun tedaviyi almak için durumunuzun kesin nedenini bulmak için doktorunuzu ziyaret edin.


Diğer Sayfalar