2019 Kadınlar Dünya Kupası Nerede Başlıyor

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın sekizincisi Fransa'da 7 Haziran'da başlayacak. Turnuvada 24 ulusal takım karşı karşıya gelecek. Türkiye Kadınlar A Milli Takımı ise bu turnuvada bulunmayacak.

Bu yaz futbolda dünyanın dört bir tarafından kadınlar yeşil alanlarda boy gösterecekken Türkiye'de kadın futbolu ne vaziyette?

Türkiye Kadınlar Ligi ne vakit heyetti ?

Türkiye'de Kadınlar Futbol Ligi ilk sefer 1994 seneninde heyetti. Dinarsu ekibi Kadınlar Ligi'nin ilk resmi şampiyonu oldu. Dinarsu Kadın Futbol Takımı 1997-98 sezonunda 'alakasızlığı' gerekçe göstererek ligden çekildi.

Toplumun bir bölümü tarafından 'erkek sporu' olarak hatıralan futbolda 2003-2004 sezonunda kadın kulüplerinin mali sebeplerle arka arkaya kapanması neticesi Kadınlar Ligi'ne ara verildi.

Üç sezonluk aranın hemen peşinden 2006-2007 döneminde Kadınlar Ligi tekrar başladı. 2014-2015 sezonunda ise 1. 2. ve 3. ligler heyetti.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) web sitesine bakıldığında erkekler ligi için 'tarihçe' bölümü bulunurken Kadınlar 1. Ligi için bir tarihçe bulunmuyor.

Lig'de kaç takım yarışıyor, son şampiyon kim ?

Türkiye Kadınlar 1. Ligi'nde 10 takım bulunuyor. Erkeklerde Türkiye'nin önde gelen ekiplerinden olan Beşiktaş A.Ş. kadınlarda bu sene şampiyonluğu kazanan ekip oldu. Böylelikle Beşiktaş Kadınlar 1. Ligi'ndeki ilk şampiyonluğuna erişti.

Erkekler ligini domine eden 'üç büyükler' denilen İstanbul takımlarından Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ise kadınlar birinci, ikinci veyahut üçüncü liginde ekibi yok.

2018-2019 Kadınlar Birinci Ligi'ni şampiyon bitiren Beşiktaş A.Ş. gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Türkiye'yi temsil edecek.

Kadınlar Ligi'nde en çok hangi takım şampiyon oldu ?

İzmir'de bulunan Konak Spor Kadınlar 1. Ligi'nin en çok şampiyonluk yaşayan takım unvanını elinde bulunduruyor. Konak Spor 5 kez şampiyon olurken Dinarsu Spor 4 kez, Ataşehir ve Gazi Üniversitesi ekipleri ise 3'er kere Kadınlar 1. Ligi'ni öncü olarak bitirdi.

Kadınlar Milli Takımı ne zaman heyetti ?

Türkiye Kadın Milli Takımı 1995 yılında heyetti.

Milli Takım ilk galibiyeti Gürcistan'a karşı aldı

Türkiye Kadın Milli Takımı ilk resmi galibiyetini Gürcistan'a karşı 1997 yılında Dünya Kupası Kedere Grubu mücadeleninde ele geçirdi.

İlk mücadele ilk kaybetme: Romanya'ya karşı alındı

Türkiye Kadın Ulusal takımı 1995 seneninde Romanya'ya karşı oynadığı ilk mücadelenini 8-0'lık farkla kaybetti.

Kadın A Milliler Fransa'nın kapısından döndü

Kadın A Millilerin tarihinde ciddi bir muvaffakiyet bulunmuyor. Ancak A Milliler son Dünya Kupası üzüntüye mücadelelerinde en iyi 2.ler grubuna kaldı. A Milliler en iyi ikinciler klasmanında 4 puan alan Moldova'nın arkasında 3 puanla ikinci olarak Kadınlar Dünya Kupası'na katılmayı kaçırdı. Türkiye tarihinde Kadınlar Dünya Kupası'na hiç katılamadı.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı