Alaçatı'ya Tatile Gitsek Nereleri Gezebiliriz.

Yaz geldi eğer tatile Alaçatı'ya gittiyseniz, Alaçatı’da yalnızca yaz tatili değil kültürel etkinlik yapmak ve beldeyi yürüyerek keşfetmek isterseniz Alaçatı’da gezilecek yerler üzerine yaptığımız bu derlemeye kesinlikle göz atmalısınız. Zira günümüzdeki ünü kadar tarihi bir geçmişi de olan Alaçatı’da kimi yerler var ki görmeden dönmemelisiniz. Aşağıdaki adresleri keşfetmeden Alaçatı ruhunu soluyamaz, tadına varamazsınız. Alaçatı çoğu kez deniz keyfi, sörf dersleri, eğlenceli gece hayatı gibi unsurlarla özdeşleştiği için buradaki yolcunuzu 4 ila 7 gün arasına tutabilirsiniz.

Alaçatı Gezilecek Yerler:

Alaçatı, genel itibarıyla deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşan bir yolcu ortamı sunabilir. Ancak bunun da ötesinde görmeniz şart olan çok sayıda noktaya sahiptir. Ünlü Alaçatı pazarından Alaçatı değirmenlerine, Alaçatı Limanı’ndan sörf dersleri alacağınız koylara kadar bu noktaları çeşitlendirmek olası. Ayrı olarak Çeşme kazasının bir beldesi olması nedeniyle Çeşme’ye bağlı pek çok noktayı da Alaçatı yolcunuz esnasında görebilirsiniz. Tüm bu yerlerle alakalı ayrıntılı bilgiye aşağıda erişebilirsiniz.

Alaçatı şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Köşe Konak Hotel, Alanarin Alaçatı, Fora Konak Alaçatı. Şehir merkezine yakın konaklamayı seçenek etmek isterseniz Galya Butik Otel, Avlulu Konak, Sandal Alaçatı. gibi otelleri seçenek edebilir veyahut en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Nea Garden Alaçatı Hotel, Seya Beach Hotel, Porto Beach Resort Exclusive tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Alaçatı aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten izleyebilirsiniz.

Alaçatı’nın yel değirmenleri 1800’lü senelerde yapılmıştır. Birbirinden değişik boydaki tanınmış kişi değirmenler her gün onlarca konuğunu memnuniyetle ağırlıyor. Alaçatı’nın merkezindeki küçük bir tepeye çıkarak gün batımını veya dilerseniz gün doğumunu izleyebileceğiniz değirmenler resim çekmeyi seven turistler için en güzel manzarayı veriyor. Buğdaydan un ele geçirilmesi için 150 sene önce yapılan değirmenlerin yanında kafe ve lokanta bulunuyor. Sene 330 günü rüzgar alan Alaçatı’nın yel değirmenleri beldenin sembolü haline gelmiştir. Bir türlü bitmek bilmeyen onarım çalışmaları moloz yığınlarına yol açsa da Alaçatı’ya gelmişken değirmenleri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Alaçatı Pazarı

Alaçatı pazarı her cumartesi kurulur. Yalnızca Alaçatılılar veya Alaçatı’daki turistler değil Çeşme’dekiler de alışveriş yapmak için bu pazara gelir. Cumartesi oldu mu Alaçatı pazarına gitmeyen yoktur. Bu pazarda her pazar gibi hem yiyecek-içecek, baharat hem de giyecek ve incik-boncuk bulmanız olası. Dalından koparılmış domatesten körpe salatalığa, taptaze sebzelere kadar her yiyeceğin en güzelini bu pazarda bulabilirsiniz. Yaz sıcağı altında pazar gezmek kulağa hoş gelmese de göreceğiniz içten ortam sayesinde bu pazara gittiğinize pişman olmayacaksınız.

Sörf Dersleri

Kışın Uludağ’a giderseniz kayak dersleri alacağınız gibi yazın Alaçatı’ya gittiğinizde de mutlaka sörf yapmayı öğrenmelisiniz. Çünkü Alaçatı’yı Alaçatı yapan rüzgârıdır ve denizinde gördüğünüz sörfçüleridir. Siz de Alaçatı’ya gelmişken mutlaka bu tecrübesi yaşamalısınız. Üstelik burada sörf yapmayı bilmiyorsanız dahi sıfırdan başlayabileceğiniz derslere katılabilirsiniz. Alaçatı’da kolaylıkla bulabileceğiniz 8 adet sörf okulu var. Elbette rüzgar sörfünü tecrübelemek isteyenler biraz harcama yapmayı gözden çıkarmalılar çünkü sörf pek ucuz bir hobi/spor değildir. Alaçatı’daki sörf okulların saat başı fiyatı 50 Euro’dan başlar ve en az iki saat ders almanız gerekmektedir. 10 saatlik kapsamı geniş eğitim vasati 200 Euro tutmaktadır. Okulların size tedarik ettiği ekipmanları kiralama fiyatı ise bir saat için 25 Euro, 3 saat için 30 ve rüzgar sörfünü harbiden öğrenmeye niyetliyseniz 15 gün için 300 Euro’dur.

Delikli Koy

Alaçatı’da çeşitli plajların, sörf okullarının bulunduğu birbirinden farklı koylar vardır. Bu koyların hepsi de birbirinden güzeldir. Serin suyu ve güzel kumuyla dikkat çeken bu koylar arasında Delikli Koy oldukça meşhurdur. Bu koyda rastgele bir kuruluş bulunmaz. Dolayısıyla denize buradan girecekseniz şemsiye ve taşınabilir sandalyelerinizi, atıştırmalık ve içeceklerinizi beraberinizde götürmekte yarar vardır. Bilhassa gençlerin seçenek ettiği, dolayısıyla rastgele bir kuruluş olmasa da hoş bir ortamı olan bu koya kesinlikle uğramalı ve koyun oluşturduğu hoş manzaranın tadını çıkarmalısınız. Aynı zamanda Delikli Koy’da tüm gününüzü geçirmeyecekseniz bile gün batımı saatinde uğramak keyifli bir etkinlik olacaktır.

Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı’nın ana caddelerinden biri olan Kemalpaşa Caddesi’nde hem lokantalar hem de butik dükkanlar ve sanat galerileri bulunmaktadır. Ayrı olarak renkli kafeler, butik oteller bu cadde üzerindedir. Bu caddenin en ehemmiyetli özelliği ana cadde olmasına karşın motorlu taşıt trafiğine kapalı olmasıdır. Böylelikle dilediğinizce boydan boya yürüyebileceğiniz gibi çocuğunuz için de içiniz rahat dolaşabilirsiniz. Ayrı olarak burada 1944’ten beri bulunan bir pastane mevcuttur. Kadın turistlerin alaka odağı olan aksesuar dükkanları da bu caddede çok popülerdir. İhtiyaç halinde kolaylıkla erişebileceğiniz PTT de Kemalpaşa Caddesi üzerinde bulunur.

Hacımemiş Semti

Hacımemiş Semti de tıpkı Kemalpaşa Caddesi gibi çeşitli restoran, bar, tasarım ve antika dükkanlarıyla çevrilidir. Alaçatı’nın belki de en güzel semti olan Hacımemiş Semti’ndeki mekanlardan birinde oturup kahve ya da bir kokteyl yudumlamadan Alaçatı seyahatinizi bitirmemelisiniz. Buradaki restoranlar oldukça popüler olduğu için bilhassa akşam yemekleri için rezervasyon gerekebilir. Yemekten sonra devam etmek isteyenler için de Hacımemiş Semti’nde çok fazla alternatif bulunur. Ara sokaklarıyla beraber bu rengarenk semti gezdikten sonra dilerseniz bir caz kulübünde, dilerseniz bir kokteyl barda ya da keyifli bir kahve dükkanında oturup çevresi gözlemleyebilirsiniz. 

Alaçatı Limanı

Alaçatı’daki yat limanı elbette öncelikli olarak yat sahipleri için ehemmiyetlidir; lakin Alaçatı’daki tüm turistlerin de ilgi odağıdır. Zira Alaçatı’nın kalbi kısmen de olsa burada atmaktadır. Denizde 260, karada 100 olmak üzere toplam 360 tekne bağlama kapasitesi olan Alaçatı Limanı gündüz olduğu kadar gece de hareketlidir. Port Alaçatı projesi dahilinde bugünlerde çok başka bir atmosfere sahip olan Alaçatı yat limanında hane tutmak veya satın almak da mümkündür. Limanın etrafındaki koylarda sörf yapabileceğiniz gibi ilgi alanınıza göre balık da tutabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Port Alaçatı sayesinde tabii hayat yine canlandı. Fransız mimarlık şirketi olan ve güney Fransa’nın sahil şeridi Côte d’Azur’a bugünkü şeklini veren Port Grimaud grubu Alaçatı Limanı’nı da sanki baştan yarattı.

Ayios Kostantinos Kilisesi/ Pazar Yeri Camii

Bu camiyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz zira böylesini her yerde görme fırsatınızın pek olmayacağını düşünüyoruz. Pazar Yeri Camii’nin özelliği içinde bir kilise barındırmasıdır. Yapıyı bu denli özel kılan nokta, cumhuriyetin duyurunundan sonra Alaçatı’daki Müslüman nüfusun artmasıyla kilisenin camiye dönüştürülmesi fakat içinde beldenin Hristiyan sakinleri için bir şapel bırakılmasıdır. Camiye girince bir perde göreceksiniz. O perdenin arkasında işte bu şapel bulunur. İstanbul’daki Fener Rum Patriği Bartholomeos geçtiğimiz yıllarda vilayet müsaadesiyle bu kilise bölmesinde bir ayin gerçekleştirmiş ve Yunanistan’dan da ayine katılım olmuştur. 

Alaçatı Evleri

19. asırda Osmanlı toprağı olan Alaca at’daki bataklığın kurutulmasıyla belde yaşanabilir bir hal aldı ve kendine has bir mimariye kavuştu. Bu mimarinin en ehemmiyetli göstergesi Alaçatı’nın 150 senelik taş haneleridir. Alaçatı’ya geldiğinizde öncelikle dikkatinizi çekecek olan ve gözlerinizi alamayacağınız rengârenk yapılar bu taş hanelerdir. Alaçatı’daki tatilinizin sonuna doğru muhtemelen buradan bir hane alma hayaline düşmüş olacaksınız. Zati yolcunuz süresince konaklamak için seçenek edeceğiniz butik otellerin büyük bölümü bu taş hanelerde bulunmaktadır. Ayrı olarak taş hanelerin bir takım sahipleri hanelerini veya bir takım odalarını yerli ve yabancı turistlere kiralamaktadır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı