Artık Doktorlarda Alternatif Tıp Yöntemlerini Tercih Ettiği İçin, Alternatif Tıp Yükselişte

Doktor doktor gezip çağdaş tıbbın çare bulamadığı hastalıklara şifalı otlarla ve doktorların pek de hoşuna gitmeyen yollarla çözüm bulma gayretleri son senelerde yükselişte. Bu geçici bir moda mı?

Alternatif Tıp nedir?

Alternatif tıp: Rehabilitasyon yaptığı öne sürülen lakin bu rehabilitasyonları ilmi metotlarla ispat edemeyen ananesel veya aktüel tıbbi uygulamalara verilen isim. Bir diğer ismi yukarıda belirttiğimiz gibi tabii tıp. Soğuk aldığımız vakit kaynattığımız ıhlamurdan selülitlere karşı sürdüğümüz portakallar, hem de kansere iyi geldiği düşünülen kırmızı reishi mantarının demlenip içilmesi gibi yönetmelerin hepsi alternatif tıp olarak adlandırılabilir. Alternatif genel olarak ananelerden dolayı günümüze kadar aktarıldı. Halk arasında bir başka ismiyle kocakarı ilaçları denilen bitkisel karışımlar da alternatif tıp kapsamına giriyor.

Modern Tıp, Alternatif Tıp'a neden karşı?

Doktorların çoğu alternatif tıp yollarını, rastgele bir bilimsel metodla test edilmediği için, pek onadığı söylenemez. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Aynur Eken, Ortadoğu Hastanesi'nin sitesinde bu konu ile ilgili yayınlanan yazısında alternatif tıbbı katı şekilde tenkit ediyor:

"Bu uygulamalar çoğunlukla ilmi ispatlara dayanmayan kanserde ananesel tıp metotlarını reddeden ve hastalara başarılı kanser rehabilitasyonu olarak sunulan metotlardır. Çağdaş tıp metotlarını dışlayarak hasta ve hasta yakınlarını duygusal ve parasal olarak sömürüden ibaret uygulamalardır."

Dr. Aynur Eken bu tür uygulamalara şiddetle karşı çıkarken yazısında sarımsaktan yeşil çaya kadar bir hayli bitkinin fazla kullanıldığı takdirde verdiği zararları listelemiş.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Mecmuası'nda 2008'de yayınlanan bir yazıda "alternatif tıp; tıbbi rehabilitasyonların yerine geçen, çağdaş biyotıp veyahut rehabilitasyonlar tarafından kabul edilmeyen her türlü sıhhat bakım sistemi" olarak tanımlanıyor.

Ayrı olarak yazıda alternatif ve bitirici tıpın çocuklar üzerindeki tesirleri de inceleniyor.

Çağdaş Tıp tehlikeli bulmasına karşın neden inanıyoruz?

Alternatif tıp çağdaş tıp tarafından kötülenmesine ve bir hayli doktorun yanlış bulmasına karşın insanlar alternatif tıbbı ayrılmak yerine gün geçtikçe daha fazla bağlanıyor. Peki ya bunun sebepleri ne? En güvendiğimiz doktorları güvenilmez kılan şey ne?

Plasebo tesiri mi?

Plasebo'nun fiziksel olarak bir insanı rehabilitasyon etmesi olanaksız ama psikolojik olarak hastayı motive edebiliyor ve kendini iyi hissetmesini sağlıyor. Sahip olduğu rehabilitasyon gücünü, hastanın kendisine verilen ilacın işe yarayacak ilaç olduğunu düşünmesinden alıyor. Plasebo tıbbın ilmi olarak izah edemediği bir istikamete "insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücü"nü ortaya çıkarıyor. Kısaca halk arasında 'kişi kendisinin doktorudur' teriminin ilmi izahı da denilebilir.

Tıbbi olarak kurtulma ihtimali zayıf görülen bir hayli hasta, kolayca ölüm istatistiklerine girmekten bu güç sayesinde kurtuluyor, tıbbın çözüm bulamadığı kanserin rehabilitasyonunda çoğunlukla, yüksek moral ve iyileşme umudu sağlanıyor. Bu bölümde da alternatif tıbbın devreye girdiği öne sürülüyor. Başka bir deyişle kişi meyan köklü bir karışımı alırken onun kendisini iyi edeceğini düşünerek alarak umutlanıyor.

Peki tüm doktorlar mı karşı?

Son senelerde alternatif ve çağdaş tıbbın beraber ilerleyebileceğini veyahut ikisinin fonksiyonel olarak işe yarayabileceğini söyleyen doktorlar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan örnek olarak gösterebileceğimiz TTB'de yayınlanan Hekim, Alternatif Rehabilitasyon ve Çağdaş Tıp başlıklı yazıda Dr. Erdem Yeşilada'nın aktardığı bilgiler olabilir.

"Yapılan ilmi çalışmalar, alternatif tıp metotları dahilinde kullanılan sıhhat ve perhiz ürünlerinin hekimlerin uyguladığı rehabilitasyonlar ile direk etkilendiğini ortaya koymaktadır. Hem de, ehemmiyetli tıp mecmualarında pre-operatif ve post-operatif meselelere dikkat çekilmekte ve bilhassa anestezi uygulanmasında güçlükler ortaya çıkabileceii deklarasyonluyor. Aslında hekimin alternatif tedaviyi tanımaması, önem vermemesi ve bilmemesi hatalı bir tutumdur."

Yeşilada ortada var olan ve reddedilse dahi insanların kullanmaya devam ettiği bir tıp yolu olduğunu ve bunu doktorların bilip ona göre kontrol altında tutması gerektiğini söylerken ayrı olarak alternatif tıbbın doğru kullanıldığı takdirde modern tıpla örtüşebildiğini de belirtiyor.

Kimi alternatif Tıp örnekleri

Alternatif tıp hakkında biraz işe yarayan ve medyada öne çıkan örneklerine bakalım. Bazılarını yıllardır görüyorsunuz bazılarıyla da muhtemelen yeni tanışacaksınız.

Akupunktur

Televizyonlarda birçok programda izlediğimiz Akupunktur-İğneli uyarım, Çin tıbbında vücudun bazı noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şekli olarak biliniyor.

Çin tarihinin yazılı döneminden çok eskilere dayandığı öne sürülen bu tedavi yolu zayıflamak ve sigarayı bırakmak için kullanılıyor.

Bardak çekme ve hacamat

Bu yıl olimpik sporcuların vücutlarında görülen kirlerle bir anda popülerliği artan bardak çekme ve onun bir sürümü hacamat aslında hem uzak doğu hem de İslam kültürüne hiç yabancı bir yol değil. Sporcular bu tedavinin ağrılarına iyi geldiğini, daimi idmandan ve yarıştan yorulan vücutlarının iyileşmesini hızlandırdığını söylüyordu. Başta Michael Phepls olmak üzere AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ takımı bu tedaviyi kullandı.

Doğal yollarla diş ve ağız sağlığı

Bundan sonrasını Gaia Mecmua'nin doğal tıp kategorisinde oluşturduğu alternatif tıbbi seçeneklere yer verdik.

Öncelikle alternatif tıp kapsamına giren doğal yollarla diş ve ağız bakımınızı nasıl gerçekleştirebileceğinizin kimi örnekleri var.

Özellikle diş ve diş eti hastalıklarına değinilen yazıda birkaç alternatif tıp ilacının da tarifi veriliyor. En kolayı olan tuz ve suyla ağızda yapılan gargara örnek verilirken hipertansiyon ve böbrek hastalarının bu uygulamayı netlikle yapmamaları gerekiyor. Tuz ve su ikilisiyle günde üç sefer yapacağınız gargaranın ağız içi yaralara iyi geleceği öne sürülüyor.

Bu çok kolay ve klişe diyorsanız mürrüsafi tarifi de verilebilir. Ayurveda rehabilitasyon sisteminde asırlardır kullanılan mür ağacının reçinesinden ele geçirilen nebat özü antiseptik ve antimikrobiyal özellikte olduğu vurgulanıyor.

Bunların yanı sıra, yeniden ağız sağlığı için meyan kökü tarifi, adaçağı ve kokular için nane karışımlı tarifler de bulunuyor.

Zeytin ağacının yararları

Şimdi de zeytin yaprağının kansere olan yararına bakalım. Tıbbi kullanım tarihi göz önünde bulundurulduğunda antik Giritlilere dayandığı söylenilen zeytininin insan sağlığına birçok faydası olduğu vurgulanıyor.

Kanser olmayan ender ağaçlardan biri denilen zeytin ağacının asıl ehemmiyetli yararı tedaviden çok savunucu vitaminlere sahip olması. Meyvesi zeytinlerde bulunan doymamış yağların içinde A, C, D, E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt gibi değerli mineraller mevcut. Bu mineraller zeytini fazlasıyla şifalı bir meyve haline getiriyor.

Cilt ve saç sıhhatini savunduğu öne sürülen zeytinin, zayıflamadan tutun alerjiye kadar bir hayli faydası olduğu öne sürülürken zeytin ağacının yaprağından demlenilerek yapılan çayın antibiyotik özellikte olduğu tarihte yaşayan toplumlar tarafından kabul görmüş.

Selülitlere natürel çözüm

Bilhassa kadınların dert ettiği selülit meselenine tabiattan da analiz eder olduğu öne sürülüyor. Dokularımızdaki lenf dolaşımının rastgele bir sebepten yavaşlaması, hücreler arasında lenf sıvısının birikmesi neticesi oluşan selülitlere buz ve soğuk su müdahelesi yaparak kan dolaşımını arttırmanız olası. Şayet bu çok kolay geldiyse kahve telveli müdahele ve greyfurt, bergamat otu gibi malzemelerin karışımı olan tariflere bakabilirsiniz.

1960'lardan sonra modern tıbbın sesini kesmeye çalıştığı, son senelerde da yine yükselişe geçen alternatif tıbba dur demek mümkün değil. Her ne kadar eğitim sistemi ilerlese de alternatif tıbbın azalması gerekirken daha da artması hatta doktorların bunu kabullenmemiz gerektiğini söylemesi akıllara sual işareti bırakıyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı