Avusturalyadaki Yangın 4 Aydır Neden Söndürülemiyor ?

Avusturalya yangınından görüntüler( fire in australia)

Fotoğrafları Büyüt

İçimiiz Yanıyor. dünyanın neresinde olursa olsun ormanlar ve hayvanlar zarar gördümü bütün insanlık olarak üzülmeliyiz ve yardım etmeliyiz,Çünkü bu dünya bizim bütün insanlar onu korumak için güzelleştirmek için mücadele etmek zorunda

Avusturalyadaki yangında Eylül ayından beri süren ve alevlerin yüksekliğinin kimi zaman 70 metreyi aştığı yangınlar sonucu en az 25 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kasaba boşaltıldı, milyonlarca hayvan öldü.halada ölmeye yok olmaya devam ediyor.

yangınlar ile ilgili ortaya atılan  iddiaları ise adeta kan dondurdu. Geçtiğimiz gün yağmurların başlaması ile birlikte bölgede büyük bir sevinç olurken, yağan yağmurların yangını söndürmesi umut ediliyor. Hatırlanacağı üzere, Monash Üniversitesi Dünya, Atmosfer ve Çevre Bilimleri Akademisi Profesörü Neville Nicholls, bunun daha başlangıç olduğunu ve yangının bir ay sonra daha büyük etki yaratacağını belirtmişti. Son olarak 'Yanan Gezegen' kitabının yazarı, Prof. Andrew Scott, orman yangınları ile ilgili korkutan açıklamalarda bulundu. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

Avustralya'da aylardır süren yangın felaketinde 25 insan hayatını kaybettiği. 480 milyondan fazla hayvanın da öldüğü söyleniyor. Yapılan açıklamada, yangının sebebi olarak yüksek derecedeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık olarak gösteriliyor. Otları tutuşturan yangınlar, gökgürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor. Avustralya'da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var.  yangınının söndürülememesinin başlıca nedeni olarak yayılma hızı olarak gösteriliyor. Kuru bitkiler ve ağaçların geniş alanlara yayıldığı Avustralya'da bitkilerin kolay tutuşması, yangınların daha kolay yayılmasına neden oluyor. Böylece yangınların söndürülmesi normalden çok daha zor hale geliyor.

 Monash Üniversitesi Dünya, Atmosfer ve Çevre Bilimleri Akademisi Profesörü Neville Nicholls, ülkede aylardır devam eden yangınların daha ciddi afetlerin önünü açacağını belirterek, "En kötüsü henüz gelmedi" dedi.

Herkesin yağmur beklentisi içinde olmasının yanlış olduğunu söyleyen Nicholls, ülkenin büyük kısmının yangınlar nedeniyle yok olduğunu, şiddetli yağış sonucunda ülkeyi selden koruyacak çok az şey kaldığını belirtti.

Avustralya yangını ile ilgili Avustralyalı uzmanlardan korkutan açıklamalar geldi. İşte ayrıntılar…

İngiliz Daily Telegraph gazetesine göre Avustralyalı uzmanlar, New South Wales eyaletindeki yangınların, rüzgarın etkisiyle Victoria'daki alevlerle birleşerek bir "mega yangına" dönüşebileceğini söylüyor. Bir başka endişe kaynağı ise yangınların yağmur ve okaliptüs ormanlarında da etkili olmaya başlaması. Daha önce bu ormanlarda yangın görülmüyordu.

Uzmanlar, yangının korları 10 kilometre kadar uzağa taşıması ve alevlerin görülmedeki hızla ilerlemesi nedeniyle artık hiçbir yerin güvende olmadığına dikkat çekiyor. Alexander Held de "Kontrol eşiğini aştığımız zaman uçaklarla alevlere su atmak faydasız. Sanırım yağmurların gelmesi için dua etmekten başka çare yok" diye konuşuyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı