Bilmeniz Gereken 10 Tiyatro Oyunu

Mart ayının en ehemmiyetli günlerinden biri; 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Romanlar, öyküler, şiirler kadar tiyatro oyunları da çarpıcı konularıyla keşfedilmeye değer türlerden biri. Bazen gerçekçiliğiyle insanı ürperten, bazen masalımsı bir dünyanın içine sürükleyen birbirinden değerli oyunları yalnızca sahnede izlemekle kanaat etmeyip okumak da isteyenler için bir liste hazırladık. 

1- Hamlet - William Shakespeare 

Böyle bir liste yapıldığında elbette ki açılış ismi olarak herkesin aklına gelecek ilk isim William Shakespeare olacaktır. Oyunları ve şiirleriyle asırlardır tüm dünyayı etkilemiş olan İngiliz yazar sadece döneminin değil, tüm dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun yazarı olarak kabul ediliyor. Yazarın dünyanın pek çok yerinde sergilenmiş başlıca oyunlarından biri olan Hamlet listemizin ilk esnasında. Danimarka'da geçen hikâye Prens Hamlet’in babası can verdikten sonra tahta geçen ve annesiyle izdivaç eden amcası Claudius’tan intikam almasını anlatır. 

2- Godot’yu Beklerken - Samuel Beckett

"Absürd Tiyatro" olarak adlandırılan akımın ehemmiyetli temsilcilerinden biri olan, Nobel ödüllü yazar Samuel Beckett imzalı Godot’yu Beklerken eminiz tiyatro oyunlarına meraklı olmayanlar için dahi tanıdık bir yapıt. 1948 seneninde Fransızca yazılan eser önce Paris’te sahneye konmuş, hemen peşinden ismini tüm dünyaya duyurarak bir klasik haline dönüşmüştür. Varoluş sancıları çeken iki kahramanın iletişim gayretini ve çaresizliklerini anlatan eser kesinlikle okumanız şart olan eserler arasında. 

3- Bir Bebek Hanesi – Henrik İbsen

Tiyatro tarihinin en çarpıcı eserlerinden biri kabul edilen Bir Bebek Hanesi sıra dışı kadın karakteriyle ilk feminizm muhtevalı tiyatro oyunu kabul ediliyor. Eleştirel gerçekçi tiyatronun önde gelen temsilcilerinden biri olan Henrik İbsen yapıtında, toplumsal dayatmalara karşı dik duruşuyla dikkat çeken kahramanı üzerinden kadın erkek eşitliğini sorguluyor. 

4- Kral Oidipus – Sophokles 

Antik Yunan'ın en büyük tragedya yazarlarından biri olan Sophokles ekseriyetle yazgı temasını ön tasarıda tuttuğu yapıtlarıyla tanınıyor. Karakter yaratmadaki ustalığıyla bilinen yazarın günümüze erişen yapıtlarından biri olan Kral Oidipus, kralın öz babasını öldürüp annesiyle izdivaç edeceğini bilen kâhin ile bize yine kaderi sorgulatıyor. 

5- Üç Kuruşluk Opera - Bertolt Brecht 

20. asrın en ehemmiyetli şair ve oyun yazarlarından kabul edilen Brecht "Diyalektik Tiyatro"nun kurucularındandır. Yazarın pek çok oyunu bu listeye girmeyi hak etse de hiç kuşkusuz Üç Kuruşluk Opera’nın tiyatro tarihindeki yeri ayrıdır. Yazarın dilenciler üzerinden burjuva düzenini tenkit ettiği yapıtı edebiyata meraklı herkesin okuması şart olan kitaplardan biri. 

6- Kibarlık Sersemi – Moliere 

Yapıtlarında insanların zaafları üzerinden çarpıcı açıklar yapan Moliere’in en az Varyemez kadar çok bilinen bir diğer yapıtı de Kibarlık Sersemi’dır. 17. Asırda cahil ve zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in asilzade olma uğruna yaptıklarını anlatan yapıt komedi dendiğinde akla gelen klasikleşmiş yapıtlar arasında bulunuyor. 

7- Vişne Bahçesi - Anton Çehov 

Rus edebiyatının dünyaca tanınmış kişi yazarı Çehov’un yapıtı Vişne Bahçesi, 19. asırda Rusya’da yaşanan toplumsal değişimin insanlar üzerindeki tesirini odak noktasına koyar. Oyun; ipotek borcuna karşılık vişne bahçesi de olmak üzere tüm aile mülklerini satışa çıkaran aristokrat bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Yapıtla alakalı en enteresan bilgiyse yazarın komedi türünde yazmasına karşılık eserin bu arada tragedya olarak da sahneleniyor olmasıdır. 

8- Faust - Johann Wolfgang von Goethe 

Faust, edebiyatın yanı sıra felsefe ve tabiat bilimleri alanında da eserler veren Alman yazarın şaheseri kabul ediliyor. Faust, Yaradan’yı sorguladığı bir dönemde Mephisto başka bir deyişle iblis ile tanrının girdiği bir iddianın hedefi olur. Faust’u türlü şekillerde kandırmaya çalışan Mephisto ve içindeki doğruyu bulmaya çalışan Faust’un çarpıcı hikâyesi. Yazarın hemen hemen tüm ömrünü alan ve eserlerinin bileşimi olarak adlandırılan bu eseri mutlaka okumalısınız. 

9- Bir Delinin Anı Defteri - Nikolay Vasilyeviç Gogol 

Müfettiş isimli oyunu ile Rus bürokrasini ti’ye alan, Ölü Canlar ile Rusya’nın çöküşüne odaklanan Gogol eserleriyle edebiyat dünyasının ters yazarlarından biri olarak anılmaktadır. Yazarın, hayata tutunmaya çalışan bir şizofreniyi odak noktasına koyduğu Bir Delinin Anı Defteri dünya çapında yankılar uyandırmış, okuyucuya bambaşka bir aydınlatma yaşatan yapıtlardan biridir. 

10- Satıcının Ölümü – Arthur Miller 

Amerikalı yazar Arthur Miller’a Pulitzer Ödülü kazandırmış yapıtı Satıcının Ölümü yalnızca yazarın değil, edebiyat dünyasının da ehemmiyetli yapıtlarından biri. Yaşlı bir satıcının kapitalist düzende ayakta kalmak ve ailesini savunmak hesabına kendini feda edişini anlatan yapıt Amerikan düşüne gerçekçi ve merhametsiz bir tenkitle yaklaşır. 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı