Çanakkale'nin Tatil Şehri Bozcaada Hakkında Bilmek İstedikleriniz.

Çanakkale de bir tatil şehri, Bozcaada (Yunanca: Tenedos), Türkiye'nin 3. büyük adası, bu ada üzerinde yer alan, Çanakkale şehrine bağlı kaza.
Adanın (ve ilçenin) yüz ölçümü 40 kilometre², anakaraya uzaklığı 6 km'dir. Resmi nüfusu 2.543 olup, kışları 1.000 civarına düşer, yazları ise 5.000'e çıkar.Şarap imalatı, balıkçılık ve bilhassa 1990 'lar dan itibaren turizm başlıca iktisadi etkinliklerdir.
Bozcaada, şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlüdür. Adanın büyük bölümü bağlarla kaplıdır. Az miktarda hububat, baklagiller ve meyve yetiştirilir.

Haziran 2000'de Batı Burnu civarında 10.2 MW gücünde 17 türbinden oluşan bir rüzgâr enerjisi santrali heyetmiştir. Kurulduğu tarih bakımından adanın enerji ihtiyacının takriben 30 kat fazlasını karşıladığından, karaya elektrik iletmektedir. Turizme zarar vermemek emeliyle santralin ürettiği elektrik yeraltı kablolarıyla aktarılmaktadır.

Adada yetişen gelincik çiçeklerinden az miktarda üretilen şerbet ve reçeller daha çok turistlere satılır
Ayazma plajı, ince kumu ve uzunluğu hasebiyle ehemmiyetlidir. Bunun dışında da çeşitli kumsallar vardır. 26-27 Temmuz tarihlerinde ananesel bağbozumu şenlikleri yapılır. Bozcaada Kalesi ve kasabasının daha önceki haneleri de turistik açıdan alaka çekicidir.

Ada kıyıları balıklar için tabii bir sığınak ve üreme bölgesidir. Bu yüzden ada çevreninde trolle avlanma yapılamaz. Amatör balıkçılar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Adada konaklamak için en ucuz ve yaygın olanak pansiyonlardır. Gerek Türk gerekse Rum semtlerindeki tarihi haneler adalı aileler tarafından turistlere kiralanır. Küçük oteller de vardır.
Bozcaada'da yerleşim 14.yy'lın son senelerinde adanın tümüyle boşaltılmasıyla kesintiye uğramıştır. 15.yy'lın ortalarında ada Osmanlı idarenine girdiğinde boş olduğu istikametinde belgeler vardır.

20. asır başında nüfusun yarısından biraz fazlasını Rumlar oluştururken, bugün adada yalnızca 15 kadar Rum kalmıştır. Bu nüfus azalmasının nedeni olarak Rum azınlığın bir 'senedirme' politikasıyla kaçırıldığını iddia edenler vardır. Azınlığı senediren unsurlar arasında 6-7 Eylül Olayları, Kıbrıs Meselesi, toprakların düşük bedelle kamulaştırılması, Lozan Antlaşması'nda azınlıkların haklarının savunmasına ait maddelere Türk hükümetlerinin uymaması, daha büyük bir Rum toplumu barındıran komşu Gökçeada'daki Rumların göç etmesi sayılmaktadır.

Özellikle, Lozan Anlaşması'nın 14. maddesi uyarınca, adadaki güvenlik güçlerinin mahalli halktan müteşekkil olması kaidenine Türkiye'nin uymadığı öne sürülmektedir.
Bu iddialara karşılık, Rumlar (belki kısmen) iktisadi nedenlerle göç etmiş olabilirler. Adadan ayrılan Rumlar Türkiye dışına göç etmiştir. Bu göç 1970'ten sonra hızlanmıştır.

Adada aktif vaziyette üç cami ve bir kilise bulunmaktadır. Ayrı olarak Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesidir.
Bozcaada, Türkiye'nin köyü olmayan tek taşra (şehir merkezi dışı) ilçesidir.
Adanın batı burnunda bulunan Polente deniz feneri ve rüzgar gülleri, enerji santralinin işletmeci kuruluşu tarafından 2007 yazında ziyarete kapatılmıştır. Neden olarak ise rüzgar güllerine sprey boyayla yazı yazılması gösterilmiştir.
Daha sonra ziyaretçiler alternatif bir yolla Polente Fenerine gittikçe burada Gün Batımını izlemekte hem de buraya Gün Batımı turları tertip etmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı