Çocuklara Nasıl Olumlu Davranışlar Kazandırmalıyız?

Çocuklarda davranış değiştirme¸ negatif davranışları azaltma veyahut ortadan kaldırma ve pozitif davranış kazandırma ile ilgili bir hayli ebeveyn ve öğretmenin problem yaşadığı aşikârdır.

 "Ders çalış¸ odanı topla¸ sorumluluklarını yerine getir¸ sözümü dinle¸ terbiyeli ol¸ ödevlerini bitir¸ beni delirdiyorsun¸ başıma bela oldun…" gibi her gün sıralanan ifadeler yüzünden bozulmuş¸ yıpranmış¸ saygısızlaşmış¸ değerini yitirmiş¸ kokmuş ve erişilemez hale gelmiş ilişkilerinizi ilk olarak düzeltmeniz gerekiyor.

Olumlu ebeveynliğin gücünü ne kadar erken hayata geçirirseniz, çocuklar da o kadar ivedi karşılık verirler. Bu metotları ilk uygulamaya başladığınızda itirazlarla, hayır yanıtları ile sık sık karşılaşabilirsiniz. Çocuklar ya işbirliğine girmekten mesut olacaklar veyahut direnmek onları mutlu edecektir. Bu metotları kullanmak sabır ve pratik gerektirir ancak vakit içinde alışarak ve alıştırarak natürel olarak kullanmaya başlarsınız. Çocuklar da pozitif ebeveynlik yaklaşımına alıştıkça bu yollar daha tesirli olacaktır.

Anne baba çocuklarının davranışlarını yönetmek ve geliştirmek için birtakım yollar izler. Bu yollardan bazıları çocukların gelişimi için çok olumlu olsa da bazıları da çocuğun yaşına uygun olmadığı için ters reaksiyon yaratabilir. Bu yüzden çocukların davranışlarını yönetmek ve geliştirmek için en doğru adımlar şunlardır:

•Anne baba çocukları ile onun hoşlanacağı bir işbirliği içine girmeli. Böylelikle çocukların kendini keşfetmesi ve ailesi ile her daim birlik içerisinde olmasını sağlar. Bu vaziyet ilk başlarda çocuklar için antipatik gelebilir. Ebeveynlerin onları zorlamadan, sevdirecek şekilde bir işbirliği yapması gerekir.

•Anne baba çocuklarından bir şey isterken ona karşı emrivaki tavırlar takınmamalı. Bu durum çocukların ileri yaşlarında birtakım davranış meselelerine yol açar. Bir şeyler isterken çocuklara buyruk vermek yerine talepte ve ricada bulunmak en doğrusudur.

•Ebeveyn çocuğundan bir şey isterken netlikle zahmetli yollara müracaat etmemeli. Fikrini net olarak karşı tarafa aktarmalı. Mesela “Odanı toplamayı becerebilir misin?” suali yerine “Odanı toplar mısın?” demek çocuklar için daha doğrudur.

•Çocukların inadını, direnişini kırmak için değişik yollara müracaat etmek ya da cezalandırma korkusu yaşatmak doğru değildir. Şayet çocuk çok inatçı ise onun inadını kırmak için “Yapar mısın?” suali kullanmak en doğru olandır. Çocuklar üzerinde sihirli bir kelime olarak adlandırılan bu sual, ebeveynlerin bunu çocuklarına karşı her zaman olmamak şartıyla kullanması olumlu etkiler gösterecektir.

•Çocuklara karşı uzun izahlardan her zaman kaçınılmalı zira bir yerden sonra çocuklar dinlemeyecekleri için alması şart olan iletileri tam olarak alamazlar. Bu yüzden anne baba kısa ve öz anlatımlara müracaat etmeli.

•Ebeveynleri en çok zorlayan dönemlerden biri de ergenliktir. Çocuklar ergenlik döneminde ailesine karşı başkaldırıya çok sık müracaat eder. Bu yüzden ergenlik dönemindeki bir çocuğun davranışlarını yönetmek oldukça zordur. Bu bakımdan çocuğa tabiri caizse nabza göre şerbet verme mantığıyla yaklaşılmalı. 

•Ebeveynlerin çocuklarına karşı her vakit tutundukları yanlış tutumlardan bir tanesi de vaaz, nasihat vermektir. Bu vaziyet çocuğun ailesiyle bir şeyler paylaşmasını engeller.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı