Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nasıldır.

çocuğumda dikkat eksikliği var” diyen aileler çoğunlukta,Çocuğunuz için veya kendiniz için tahmin üzerine “hiperaktif” teşhisi koymak doğru değildir! Aşırı hareketlilik, dikkat ve konsantrasyon bozukluğu, dürtüsellik (impulsivite) şeklinde açığa çıkan psikiyatrik meselelerden biridir. DEHB, kişiyi ömür boyu izleyebilecek bir hastalık olduğu gibi çocuklarda daha sık gözlemlenir ve yaş ilerledikçe -ekseriyetle- belirtilerini kaybeder. Çocuk yaşlarda başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuğun ömür boyu hayat kalitesini etkileyebilecek güçte bir problemdir ve kesin teşhis/rehabilitasyon edilmesi gerekmektedir. Bu arada özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG)'nün bir alt tipidir. ÖÖG denilen 3 ana güçlük; disleksi,diskalkuli ve disrafi ekseriyetle dikkat eksikliği ile beraber gözlemlenir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar bir takım davranışlarıyla gözetmenlere emare verirler. Örnek: çocuğunuzun sizi dinliyormuş gibi görünüp aslında dinlemediğini, daimi başka hayallere daldığını gözlemliyor olmak dikkat eksikliği belirtilerinden biri olabilir. Bir oyunu veya faaliyeti bitirmeden diğerine geçmek ve bunu sürekli tekrarlıyor olmak da dikkat eksikliği belirtileri arasında bulunur.

 

 1. Dış seslerden veya ehemmiyetsiz etmenlerden etkilenip asıl meşgul olunan işten kopmak
 2. Sık sık hata yapmak ve dalgınlık şeklinde gözlemlenen sakarlıklar yapmak
 3. Konsantrasyon gerektiren oyun veya aktivitelerde başarısız olmak
 4. Oyun ve işler arasında hızlı geçişler yapmak; biri bitmeden diğerine atlamak
 5. Sohbet sırasında başka şeyler hayal edip karşıdakini sanki duymamak, anlatılanları akılda tutamamak
 6. Unutkanlık
 7. Görev ve sorumlulukları sürekli ertelemek

 

Hiperaktif Nedir: Aşırı hareketlilik ve dikkatsizlik gibi öğrenmeyi etkileyecek güçte meseleler yaşayan çocuklara hiperaktif denir.

 1. Aşırı hareketlilik, oturduğu yerde duramama.
 2. Aşırı konuşma
 3. Mobilyalara veya tırmanma emeli taşımayan nesnelere tırmanma
 4. Bir odanın içinde bile olsa dolaşmaya çıkma, tabiri caizse emelsiz volta atma

Şeklinde görülen davranışlar hiperaktivite belirtileri olarak değerlendirilebi

Peki Bunların Tedavisi Nasıl Olmalıdır.

Yukarıda söz etmiş olduğumuz gibi dikkat eksikliğinin sebepleri, tedavi öncesinde tek tek incelenmelidir. Çocuk neden hiperaktif veya neden dikkat bozukluğu var? Bunu saptamak için çeşitli nörolojik testler ve nöropsikiyatrik testler mevcuttur. Uzman doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecek ve ihtiyaç duyulan testlerin alakalı uzmanlarca yapılmasını sağlayacaktır. Bu testler sayesinde “dikkat eksikliği kapı aralar?” sualine cevap verilir. Algısal mı, yorumsal mı, içgüdüsel mi yoksa motor alanında bir eksiklik mi var? Bozukluk derecesi nedir ve ilaç kullanımına gerek var mı? Hangi ilaçlar reçete edilmeli? Tamamı cevap bulur. Akabinde dikkat eksikliği rehabilitasyonu başlar. Çeşitli dikkat eksikliği ilaçları uygulanabilir veya Dikkat Güçlendirme Seti gibi kolay analiz eder kullanılabilir

Oyun şeklinde tasarlanmış dikkat ve konsantrasyon egzersizleri sayesinde çocuğunuza ısrar etmek zorunda kalmadan dikkatini güçlendirebilirsiniz. Çocuğunuz tablet, telefon veya bilgisayar ile oyun oynadığını düşünürken aslında dikkat ve konsantrasyon egzersizleri ile meşgul olur. Hem eğlenir hem gelişir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı