Çocuklarda Öfkeyle Nasıl Baş Edebiliriz?

Çocuklarda Öfke ile baş edebilmek için evvela hiddetin nedenlerini anlamak gerekir. Her Çocukta öfke şekli ve nedeni farklıdır.çocukların neden öfkelendiğini bilmek gerekir, nedeni bilinmelik ki nasıl tedbir alıcağımızı belirleyelim

 Gerginlik yaratan düşünce ve vaziyetleri pozitife çevirmek için oyun veyahut ilişki şekilleri öğretmek çocuğun kendi kendini de deşarj olmasını öğrenmesine yardımcı olacaktır.çocuklarla meseleleri onunla inatlaşarak çözemeyiz.. Daha yumuşak, uzlaşmaya yönelik fikirler üretmek gerekir. Sözgelimi parktan ayrılmakta zorlanan ve kriz geçiren bir çocuğa bu vaziyet ayrılmadan 5 dakika önce söylenmeli. Geri kalan 5 dakika içerisinde neleri yapabileceği anlatılıp, bunların bitmesiyle beraber oradan ayrılacağınız söylenmeli. Onun protestolarına göre esnemek ve yeni haklar tanımak krizi bitirmeyecek, hem de tırmandıracaktır.

 Sözgelimi parktan ayrılmakta zorlanan ve kriz geçiren bir çocuğa bu vaziyet ayrılmadan 5 dakika önce söylenmeli. Geri kalan 5 dakika içerisinde neleri yapabileceği anlatılıp, bunların bitmesiyle beraber oradan ayrılacağınız söylenmeli. Onun protestolarına göre esnemek ve yeni haklar tanımak krizi bitirmeyecek, hem de tırmandıracaktır.

Çocukların hayatlarında rutinlerin olması onlar için iyi bir şeydir. Rutinler hudutların da öğrenilmesine yardımcı olur. Çocukla müddet savaşına girmek doğru bir yol değildir. Öfke krizi yaşayan bebek ve çocuk ebeveynlerinin çoğunlukla inatlaşmaya yatkın olduğu gözlenmektedir. Öfke nöbetleri bitmeden veya kalabalık içerisinde uzlaşmaya, konuşmaya çalışılmamalıdır. Bu durumdan yapranmış bir hayli ebeveynin yaptığı bir diğer hata da, çocuğun isteğini yerine getirmek veyahut daha cazip bir vaziyetle susturmaya çalışmaktır.

Unutmamak gerekir ki, karşılaştığınız meseleleri çözme metotlarınız bu meselenin artmasına veyahut azalmasına kapı aralayabilmektedir. Uzun süren ve baş edilemeyen krizler yaşanıyorsa, kesinlikle bir uzmandan destek alınmalıdır

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı