Çocuklarımızı Nasıl Özgüvenli Yetiştirebiliriz?

 Şayet bir çocuğu kendinize bağımlı yetiştirirseniz, O’nun hayattaki rolünü çalmış olursunuz. Peki özgüvenli çocuk yetiştirmede nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Her anne-babanın ortak isteği “kendine güvenen” çocuklar yetiştirmektir. Harbiden çocuğun sıhhatli gelişimi için “özgüven” ilk sıralarda gelir fakat bilhassa çocuğu sıkılgan olan aileler için vaziyet biraz zordur.

Özgüven, çocuklarının doğumundan itibaren her ana-babanın uğraştığı bir konu. Çocuğun özgüvenini geliştirmek, savunmak ve artmasını sağlamak, çocuk yetiştirme yeteneklerinin başında gelir; zira yeterince gelişmiş özgüven duygusu, hem öğrenme yetisini, hem sosyal ilişkilerde başarıyı, hem de gelişim yüzlerini etkileyen ehemmiyetli bir duygudur.

Özgüven, bir insanın tavırlarını, duygularını ve şahsi özelliklerini; kabiliyet, maharet, görünüm ve toplumsal kabul edilirliğini nasıl değerlendirdiği ve ne dereceye kadar kabul edip onayladığıyla alakalıdır. Sözgelişi bir çocuğun maharetleri sahip olmak istedikleriyle örtüşmüyorsa, kendisini yetersiz hissedebilir ve bu vaziyet onun özgüven duygusunun düşük olmasına sebep olabileceği gibi, düşük özgüven de ders başarısını ve toplumsal ilişkilerini negatif istikamette etkileyebilir. Özgüven, bir başkası için mana dile getirmeyecek kadar öznel bir değerlendirmedir.

Çocuklar, olgunlaştıkça sahip oldukları maharetleri kendileri değerlendirmeye, özgüvenlerini biçimlendirmeye başlarlar. Bunu yaparken ailenin yanı sıra öğretmenler ve yaşıtlar gibi diğer kaynaklardan da beslenirler. Okul, bu manada çok ehemmiyetli bir kaynaktır ve bu yüzden çocuğun okulla alakalı söylediklerini sahiden dinlemeli, yalnızca okulda yaptıklarını değil, bunlar ile ilgili hissettiklerini de duymaya çalışmalıdır.

Özgüven, belli bir düzeye erişinceye kadar gelişir; çocuklar  10 yaşında özgüvenin gelişimi bitirir ve bir müddet sonra, ergenlik döneminde çocuk özgüvenini test etmeye başlar. Çocukların özgüvenini en çok etkileyen kaynak anne-babadır. Çünkü çocuklar ilk senelerini, onları çevreleyen yetişkinlerin kendileri hakkındaki düşüncelerinin bombardımanı altında geçirirler, sonraki senelerde da bu duyduklarını kendi davranışlarına yansıtmaya başlarlar. Anne-babadan sonra çocuğun özgüveninde en büyük tesiri yapan öğretmenleridir. Sonra dayaşıtı arkadaşlarıdır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı