Dota 2 Oyunu Hakkında

Dota2 nedir, Son senelerin en çok oynanan oyunlarından biri olan Dota 2’ye her geçen gün binlerce yeni oyuncu katılıyor. Senelerini vermiş insanlarla beraber bu oyun dünyasına atılan yeni oyuncular da, amatörlüklerinin getirdiği gibi çok sayıda hata yapıyor. Biz de bu hataların neler olduğunu ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi anlatmak istedik.

Oyun mantığını kavramadan direk oyuna dalmak

Bilhassa yeni başlayan ve kendine normalden biraz daha fazla güvenen oyuncuların yapacağı en büyük hatalardan biridir. Dota 2 Nedir ve Nasıl oynanır isimli başlığımızda oyunun temel noktalarını izah etmiş olsak da, böylesine büyük bir oyunu tek bir sayfaya sıkıştırmamız olanaksız. Bu yüzden Valve, yeni kullanıcıları teşvik etmek iç,in oyun içine Eğitim(Tutorial) bölümünü koymuş. Eğitim bölümünde yeni başlayan oyuncular kimi kahramanları ve bunların becerilerini, oyun içerisinde altın kazanmayı ve kontrolleri öğrenme olanağı kazanır. Önceden MOBA tarzı bir oyun oynamamış bütün oyuncuların oynamasını önerdiğimiz Eğitim bölümü, diğer oyunlardan geçiş yapan kullanıcılar için de oldukça yardımcı olabilir.

Yeterli kahraman ve eşya bilgisine sahip olmamak

Yeni oyuncuların sıklıkla yapacağı hatalardan biri ise oyuna bir kahraman ile başlayıp o kahraman ile oynamaya devam etmek veya hudutlu sayıda kahraman bilgisine sahip olmak.

Tabi bu konuda yeni oyuncuların üzerine de çok gitmemek gerekli. Toplamda 110 adet kahraman bulunduğunu göz önüne alırsak her birini tek tek öğrenmenin uzun bir vakit alacağı su götürmez. Bu arada dikkat verildiği taktirde, bir oyun içerisinde sizin kontrol ettiğiniz kahraman dışında 9 adet daha kahraman olduğunu göreceksiniz. Kendi kahramanınızı kontrol ederken arkadaş ve düşman kahramanların hareketlerine ve becerilerine dikkat ederseniz bir oyun içerisinde toplamda 10 kahraman sathi olarak öğrenilebilir.

Daimi aynı kahramanları seçmemek de ehemmiyetli. Sırf bir kahraman ile bir oyun kazanıldı diye bu kahraman diğer oyunları kazanmanızı sağlayacak diye bir vaziyet, oyunun tabiatından dolayı zati olanaksız. Bu sebepten dolayı yeni oyuncuların, en azından sathi olarak bütün kahramanları bilmesi için yeni kahramanları seçmesini öneriyoruz.Yeni kahramanları diğer oyunculara karşı tecrübe etmek istemezseniz, her vakit onlara karşı oynamanızı bekleyen botlar bu konuda yardımcı olabilir.

Eşyaları öğrenmek ise biraz daha kolay. Oyun içi dükkan sekmesinde bütün eşyaları görebildiğiniz gibi hangi eşyaları hangileriyle birleştirdiğinizde istediğiniz eşyaya erişeceğiniz gösterilmektedir. Kahramanlara kıyasla eşyalar yalnızca tek bir kahramana hitap etmediğinden çok daha kolay öğrenilebilir.

Ayrı olarak oyun içinde bulunan Kahraman Yapıları sekmesi sayesinde, diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş eşya ve beceri yapılarına erişebilirsiniz.

Kahraman ve koridor seçimi

Yeni başlayan oyuncuların kavraması daha kolay olan kahramanları seçmesini öneriyoruz. Daha zor olanların ise oyunun daha sonraki mertebelerine saklanması, hem sizin hem de takım arkadaşlarınız için daha iyi olacaktır.

Kahraman seçiminden sonra ise koridor seçimi gelmekte. Dota 2’de bulunan 3 koridor 5 kahraman arasında birkaç şekilde paylaştırılır:

1 zor koridor- 1 orta koridor- 3 kolay koridor

1 zor koridor- 1 orta koridor- 1 orman- 2 kolay koridor

2 zor koridor- 1 orta koridor- 2 kolay koridor

(Koridorlar konusunda izahımıza oyun mekanikleri sekmesinden erişebilirsiniz.)

Sözgelimi; takımınızda zati bir Ormancı kahraman bulunuyorsa, başka bir Ormancı kahramanı seçmeniz muhtemelen kötü bir karar olacaktır. Veya iki kahramanın ansızın orta koridora gitmesi, orta koridordun sahip olduğu deneyim avantajını ortadan kaldıracaktır.

Oyun başında eşya satın almamak

Daha pahalı eşyalar almak için oyun başında rastgele bir eşya almamak ve koridorunuza gitmek büyük olasılıkla ölümünüz veya koridordan kovalanmanız ile sonuçlanacaktır. Bu yüzden koridorunuza giderken önerilen başlangıç eşyalarını almanız sizin faydanıza olacaktır. Ayrı olarak oyun süresince altın düzeyinizi kontrol etmek, bir sonraki alacağınız eşyayı dükkandan bulmak sizi diğer oyunculardan bir adım daha öteye taşıyacaktır.

Oyun başında düşman kahramanlardan ve birimlerden gereksiz zarar almak

Yeni başlayan oyuncuların sıklıkla yaptığı bir hatadır. Oyun başlarında karakteriniz zayıf olacağından dolayı olabildiğince zarar almamanız gerekmektedir. Dota 2’de ki oyun motoru gereği düşman birimlerin yanındayken rastgele bir düşman kahramana saldırırsanız, düşman birimler bu sefer size saldırmaya başlayacaktır. Bundan sakınmak için düşman birimlerin uzağında durmak veya hasar veren kabiliyetleri kullanmak daha iyi olacaktır. Ayrı olarak oyun başında sahip olduğunuz altın ile hudutlu sayıda yenilenme eşyası alabileceğinizden dolayı, aşırı hasar aldığınız vaziyette üssünüze doğru uzun bir yürüyüşe çıkmanız gerekebilir.

Haritayı kontrol etmeme

Haritaya hiç bakmamanız hem oyunu izlemenizi zorlaştırırken hem de diğer koridorlardan gelecek saldırıları veya diğer koridorlara yapılacak saldırı avantajları kaçırmanıza yol açar. Bu yüzden daimi bir gözünüzün haritada olması, düşman ve arkadaş kahramanların yerlerini takip faktörüz bir müddet daha hayatta kalmanıza yardımcı olacaktır.

Hata sonucu kuryeyi kontrol etme

Muhtemelen bütün Dota 2 oyuncularının oyunu oynadıkları müddet süresince en az bir kez yaptıkları bir hatadır. Kahraman ve kurye tuşlarının yakın olmasından dolayı meydana gelen bu hatayı yapmamak için atanan tuşlar değiştirilebilir veya doğru birimi kontrol ettiğinizden emin olmak için kahraman portresini kontrol edebilirsiniz. Çok suçsuz görünse de aslında oyunu büyük bir ölçüde etkileyen kuryenin can vermesi, takımınızın tam 2 dakika 20 saniye kuryeysiz kalacağı mananına geliyor.

Yetenek İzahlarına Ehemmiyet Vermemek

Yeteneklerinizin dolum süresi, anlam bedeli, verdiği zarar, zayıflatma süreleri gibi bir çok ayrıntı yetenek sembollerinin üstlerine geldiğinde görünmektedir. Bu bilgileri takip faktörüz bilhassa zor bir durumda kaldığınızda hayatta kalmanıza yardımcı olabilir.

Bulunduğunuz koridorları erken ittirmek

Yeterli derecede farm alınmadan bulunduğunuz koridoru ittirmek rakip takımın kulesine zarar verecek ve bir süre sonra bu kuleyi yıkacaktır. Oyun başlarında aslında iyi gibi görünse de, ittirdiğiniz koridorda son vuruş almaya çalışırken düşman saldırılarına daha açık olacağınızdan, yeterli altın avantajı ele geçirilmeden koridorları ittirmeyi önermiyoruz.

Sürekli aynı koridorda kalmak

Harita yeni başlayan oyunculara genelde büyük geldiğinden bir çoğu uzun bir süre koridorlarında kalır. Bu Carry kahramanlar için doğru bir seçim olurken Gank potansiyeline sahip kahramanların koridor içerisinde boş bir şekilde zaman geçirmesine ve diğer koridorlara yardım edememesine kapı aralar.

Bu hatadan kurtulmak için yapmanız gerekenler ise şöyle: Bulunduğunuz koridorda herhangi bir aksiyon olmuyor ve yeterince altın kazanamıyorsanız diğer koridorlara yardıma gidebilirsiniz. Bu durum Carry kahramanlar için genelde geçerli değildir. Çoğu kahraman 6. Düzeye eriştiğinde tesirli olduğundan, 6. düzeyi beklemeniz ve sonrasında bir açıklık gördüğünüzde bu açıklıktan faydalanmanız takımınızı öne geçirecektir.

Nadir de olsa aynı koridorda kalmanız faydanıza olabilir. Haritada düşman kahramanlar görünmezken tek başınıza öylece dolaşmanız ne yazık ki ölümünüze sebep olabilir.

İletişim Eksikliği

Her ne kadar ferdi gayrete ve kabiliyete dayansa da, Dota 2’nin bazı oyunu olduğunu unutmamalı ve takımınızla iletişim içinde bulunmalısınız. Takımınız size ihtiyaç duyduğunda orada olmalısınız. Ayrı olarak takım içerisindeki iletişim takımınızı daha koordine edeceğinden oyunları kolayca yenmenizi sağlayabilir. Bireysel bir çalışma neticeninde ise yenilmeniz olası.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı