Evde Çok Kolay Bir Şekilde Uygulayabileceğimiz 12 Diş Beyazlatma Yöntemi

Hepimiz dişlerimizin inci gibi beyaz olup parlamasını isteriz. Peki diş nasıl beyazlatılır? Ancak birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Dişlerin uzun müddet bembeyaz olma talihi pek yok. Zira dişimizin asıl rengi de tam bir beyaz değil. 

Hatıranda diş beyazlatma hanede olur mu? Evde uygulayabileceğiniz yollar nelerdir? Karbonat işe fayda mı? Bitkisel çözüm var mı? Kalıcı diş beyazlatma yapabilir miyim? Şayet bu suallerin yanıtını arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Zira "Nasıl Yapılır?" suallerinin yanıtlarını bir araya getirdik.

Evde kullanılan yolların çoğunda asit özelliği taşıyan maddeler var. Asit kirleri silmesinin yanı sıra diş minesine zararda verebilir. Bu yüzden, bu yolların haftada en fazla 2 kere kullanmanız öneriliyor. Rastgele bir hassasiyet vaziyetinde da uygulamayı bırakmalısınız. Bu yollar diş temizliği ve hanede diş temizleme ile ilgili da size yararlı olacaktır. Yeniden de daha sonra başka bir problemle karşılaşmamak için dişçinize müracaat etmenizde yarar var.

1. Günde en az iki kere kullanın: Diş Macunu

Ağız ve diş sıhhati için, temizlik için, sağlam kalmaları için evvela sabah kalkınca ve gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız. 

Beyazlık istiyorsanız, beyazlatıcı özellikli bir sürü diş macunu var. Bunlardan birini seçerek kullanabilirsiniz.

2. En çok bilinen metot: Limon ve Karbonat

Yapılışı:

Bir çay kaşığı karbonatın içine limonun suyunu sıkın ve köpürene kadar karıştırın. Hemen peşinden temiz bir diş fırçasıyla uygulayın.

Asit özelliği taşıdığından bu yöntemi haftada en fazla 1-2 kere tekrarlamalısınız.

3. Renk açıcı özelliği sayesinde: Karbonat

Karbonat natürel renk açıcı özelliğe sahiptir. Haftada 2-3 kere uyguladığınız vakit rengin açılacağına tanık olacaksınız.

Yapılışı:

Islattığınız diş fırçanızı karbonata batırın ve dişlerinizi yavaşça fırçalayın.

4. Hem beyazlatıyor hem de temizliyor: Softa Tuzu

Karbonat kadar renk açtığı görülmese de, hanede kullandığınız softa tuzuyla dişlerinizi fırçalarsanız hem rengin biraz açıldığını göreceksiniz hem de tuzun anti bakteriyel özelliği sayesinde ağzınızdaki bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.

Yapılışı:

Islattığınız diş fırçanızı tuza batırın ve dişlerinizi yavaşça fırçalayın.

5. Önce sarı kirleri yok ediyor, sonra beyazlatıyor: Karbonat, Tuz ve Sirke Üçlüsü

Karbonatın ve tuzun beyazlattığını biliyoruz. Bununla birlikte elma sirkesi de diş minesi üzerindeki sarı kirleri çıkarmak ile ilgili çok iddialı. 

Yapılışı:

3 maddeden de 1 çay kaşığı alarak bir kapta karıştırın. Hemen peşinden temiz bir diş fırçasıyla uygulayın.

6. Hem beyazlatır hem de ferahlatır: Karbonat, Tarçın ve Adaçayı Karışımı

Beyazlatma görevini karbonat üstlenirken, tarçın ve adaçayı ağız içindeki bakterileri öldürmek ve ağzı temizlemekle görevliler.

Yapılışı:

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, havanda dövdüğünüz adaçayını 1 çay kaşığı karbonat ve tarçınla karıştırın. Islattığınız fırçanızı bu karışıma batırdıktan sonra dişlerinize uygulayın.

7. Plak oluşumunu önler ve beyazlatır: Çilek

Çilek, yüzeydeki zorlanmaları yok eden ve plak oluşumunu önleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı asit) içeriyor. Bununla birlikte lif itibariyle zengin olan çilek, ağzın içini temizler, zarar veren bakteri ve mikroorganizmalardan yok eder.

Yapılışı:

Çileği çatalın arkasıyla ezerek püre haline kazancın ve diş fırçasıyla uygulayın. Asit içerdiği için haftada 2 defadan fazla uygulamayın.

8. Herkes en az bir kere tecrübe etmiştir: Muz Kabuğu

Potasyum, magnezyum ve manganez miktarı itibariyle zengin olan muz kabuğunu diş beyazlatma metodu olarak kullanabilirsiniz.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla 2 dakika dişlerinizi ovun ve macunsuz bir fırçayla dişlerinizi muzdan arındırın.

9. Anti bakteriyel özelliğiyle çürüklerle savaşır: Gliserin

Anti bakteriyel özelliğiyle bilinen gliserin, hem dişlerinizi beyazlatacak hem de ağzınızdaki mikropları öldürerek çürümeye karşı gelecektir.

Yapılışı:

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra birkaç damla gliserini dişlerinize uygulayın.

10. Mikropları öldüren ve kirleri çıkaran ikili: Defne Yaprağı ve Portakal

Tüm diğer C vitamini içeren meyveler gibi portakalda dişleri beyazlatıyor. Defne yaprağıysa mikropları öldürüyor.

Yapılışı:

Un haline getirdiğiniz kuru defne yapraklarıyla rendelediğiniz portakal kabuğunu karıştırın. Netice sahiden tesirli.

11. Hem anti bakteriyel hem de antiseptik: Neem Yaprağı

Neem yaprağı doğal anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip. Bundan dolayı diş beyazlatma ve ağzı temizleme konusunda oldukça iddialı. Neem yapraklarını macun haline getirmek istemiyorsanız, çiğneyebilirsiniz. Şayet çiğnemek istemiyorsanız neem yağını diş macununuza ilave edebilirsiniz.

12. Doğal ürünler işe yaramayınca 2. alternatif: Beyazlatıcı Bantlar

Eczanelerde ve kimi kozmetik ürün satan mağazalar da satılan bu ürünler, dişteki kirleri giderdiğini ve rengini açtığını öne sürüyor. Fakat kullanmadan önce bir dişçiye müracaat etmekte fayda var.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı