Gps Yakın Zamanda Yerini 3 Boyutlu Haritalara Bırakıyor

Scape, dünya şehirlerini artırılmış gerçekliğe hazırlayacak olan üç boyutlu haritalar üreterek GPS'in pabucunu dama atmaya hazırlanıyor.

Londra merkezli teşebbüs Scape ise vaziyete yeni bir yaklaşım getiriyor. Scape, 100 kadar şehrin 3 boyutlu haritalarını çıkarttı. Bu şehirler arasında Londra, San Francisco, Paris, Moskova, Tokyo gibi büyük şehirler de var. Scape, milyonlarca fotoığrafı bir araya getirerek bu haritaları oluşturuyor. 

 

Scape’in algoritması, sokak lambası ve pano gibi küçük yapıları haritalardan çıkartacak şekilde hazırlandı. Şehrin geri kalanı ise haritada bulunuyor. Şehirler, bisikletli çalışanlar tarafından sokak sokak gezilerek kaydedildi. Görüntüleri konum, açı gibi bilgileri kullanarak bir araya getiren sistem, gelecekteki çalışmalar için taban hazırlıyor.

Scape’in kullandığı sistem, gelecekteki artırılmış gerçeklik çalışmalarında öne çıkacak. Firma, gelecekte bu sistemin GPS gibi görünmeden çalışabilmesini umuyor.

Diğer taraftan sistemin nasıl sürdürülebilir olacağı büyük merak konusu. Mesela ülkemizdeki şehirlerde daimi olarak şehirsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaları navigasyon haritalarında işlemek kolay ancak işin içine üç boyutlu haritalar girdiğinde yeni binaları veyahut değişen yapıları yansıtmanın nasıl olacağı yanıtlanması şart olan bir soru.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı