Kelimenin Tam Anlamıyla Kanatlanıp Uçmak 'wingsuit'

Nerdeyse kelimenin tam anlamıyla kanatlanıp uçtuğunuz tek spor dalı olan Wingsuit hakkında.

Wingsuit, havada düşüş hızını yavaşlatmak için özel olarak tasarlanmış bir kıyafet ile yapılan serbest atlayış türüdür. Uçaktan veya yüksek uçurumlardan atlayarak gerçekleştirilmektedir. Skydiving‘in alt disiplerinden birirdir.

Atlayışlar esnasında kol ve bacak aralarında içi hava ile şişirilmiş , düşüşü yavaşlatan bir kıyafet giyilmektedir. Kıyafet havacılıkta kullanılan paraşüt kumaşları ve çeşitli materyallerden üretilmektedir.

Fazla yüzey alanı sebebi ile havada uçma özelliğinin yanısara, bu kıyafeti giyen ve atlayış yapan kaptanlar, hızını azaltıp artırabilmekte, vücutlarını kullanarak istikamet verebilmekte ve akrobasi hareketleri yapmaktadırlar.

Rastgele birinin ise Wingsuit yapabilmesi için temel skydive eğitiminden sonra asgari 200 Skydive atlayışı gerçekleştirip, Wingsuit uçuş eğitimi aldıktan sonra, uçaktan veya helikopterden atlayışları yapabilir.

Yamaçlardan Wingsuit yapmak için ise uzun ve zorlu bir eğitim süreci bekliyor. bunun sebebi yamaçlardan yapıldığında daha çok tehlikeli olmasından dolayı.  Bu uçuşlar çok daha uzun, disiplinli bir çalışmayı ve deneyimi gerektiriyor. Bunu  yapabilmek için en az 500 ve üzeri Skydive atlayışından sonra Base Jump eğitimi alınması gerekiyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı