Mağara Adamlarında Çöküntü Var Mıydı?

‘Evrenin artık başarılı insanlara ihtiyacı yok, evrenin umutsuzca,  ara buluculara, şifacılara, yenileyenlere, hikaye anlatanlara ve her türlü aşığa ihtiyacı var.’ Dalai Lama

Şayet vaktin birinde çöküntü sizin için çok amansız bir hastalık olsa ve dünyadaki çeşitli bölgelerdeki şifacılar tarafından iyileştirilmeye maruz bırakılsanız; İngiltere dolaylarında bir cadı tarafından büyüyle rehabilitasyon edilmeniz, Mısır’da ruhunuz için aromaterapik bir seromoni tertip etmesi, Daha önceki Roma’da yakıntınızın nedenini anlamak için kafanızın içini açmaları, Daha önceki Yunan Muasırlığı’nda hastalığınızın yaptığınız bir hatanın karşılığının olduğunu düşünüp ruhunuzu arındırmak için havanda dövülmüş nebatlarla tedavinizin tertip etmesi, Hindistan’da evrenin bir parçası olmakta zorlandığınız için meditasyon, Çin’de ise iğneli, masajlı ve nebatlı kombo rehabilitasyon menüsüyle iyileştirilmeniz, mağarada ise çöküntüye girecek kadar uzun yaşamıyor olmanız hasebiyle çok da sıkıntılı bir vaziyet olmaması, Daha önceki Mezopotamya’da ise lokman hekimin dağlardan topladığı nadide çicek ve nebatlarla bırakın çöküntüsü, ölüme dahi mecal bulup gelebilmeniz oldukça muhtemel sonuçlar olurdu.

Büyücüler, cadılar, şifacılar, lokman hekimler…

Dünyada pek çok kültürün normları arasına girmiş yerel farklık gösteren bir ‘şifacı’ kavramı bulunmaktadır. Bu şifacılar iyileştirebilmek için pek çok yol kullanmışlardır ve bu süreçlerin en nihayetinde bizim bildiğimiz çağdaş sıhhat sistemi oluşmuş ve şifa minik hapların içine girmiştir. Modern sağlık sisteminin yetersiz kaldığı veyahut desteklenmesi şart olan durumlarda daha önceki yöntemler tekrar tecrübe etmeye başlanmış, başarılı oldukça da sağlık sistemlerine entegre olmaya başlamışlardır. Bu yöntemler dünyadaki yaygınlığı nedeniyle de çeşitli müesseseler tarafından sınıflandırılmıştır. Pek çok yöntemi kapsayan bitirici ve alternatif tedavilerin tanımı elzem olmuş ve şu şekilde yapılmıştır:

Alternatif Tedaviler uygulama ve ürünlerin konvansiyonel tedaviler (modern yöntemler) yerine tek başına kullanılmasıdır. Bitirici tedaviler ise bu uygulama ve ürünlerin, konvansiyonel tedaviler ile beraber hastalığa ve tedavilere bağlı rahatsız edici semptomları kontrol etmek emeliyle kullanılmasıdır (NCCAM*).

Peki bitirici ve alternatif tedaviler hangi yöntemleri kapsıyor?

Bu yöntemler oldukça fazla olması nedeniyle kimi müesseseler tarafından sınıflandırılmıştır.

1. Alternatif medikal sistem

Ayurvedik Tıp, Ananesel Çin Tıbbı, Ananesel Tibet Tıbbı gibi ananesel doğu tıp sistemlerini ve Homeopati, Naturopati gibi batıda gelişen sistemlerdir.

2. Zihin-Beden Tıbbı (hipnoz, meditasyon)

3. Biyolojik temele dayalı terapiler (özel perhiz, bitkisel ürünler)

4. Manuplatif vücut temelli methodlar (karyopraktik, , Şiropraktik, Osteopati, Cranio-Sakral Terapi, Masaj)

5. Enerji terapileri (akupunktur, reiki, terapötik dokunma, biyoenerji, qi gong, reiki, shiatsu, tai chi)

Bitirici ve alternatif tedavilerin modern tıp kadar ‘trend’ olmasının ve yaygınlığının nedenleri arasında primer sağlık kaynaklarına ulaşımda zorlanma ve tarihsel tesirlerin olduğu söylenebilir. Çin, Kore ve Vietnam gibi bir takım ülkeler ise bu sistemleri bütünüyle sıhhat sistemlerine entegre etmişlerdir. Ülkemizde de Sıhhat Bakanlığı’nda Ananesel, Bitirici ve Alternatif Tıp Daire Başkanlığı heyetmiştir. Bu başkanlık Bitirici ve Alternatif Rehabilitasyon uygulama mevzuatının oluşturulması, uygulayıcılarının denetlenmesi, uygulama yeterlilikleri gibi konular üzerine çalışmaktadır.

Ülkemizde pek çok metot kullanılmaktadır. Bunlar nebatlar, masaj terapileri, deşarj olma teknikleri ve ferdi yardım gruplarıdır. Bitkisel ürün kullanımı, destekler ve perhiz farklıkları gibi biyolojik temelli yaklaşımlar yoğun olarak seçenek edilmektedir. Dünyada en çok kullanılan nebatları yeşilçay, ginseng, ekinezya oluştururken ülkemizde en çok kullanılan nebatlar ise ısırgan otu ve tohumu, yeşilçay, ada çayı ve çörek otu gibi kullanım oranı diğer ülkelerde yüksek olmayan nebatlardır. Nebatların oldukça fazla kullanımı tıbbi ve aromatik nebat sektöründe bir gereksinim yaratmıştır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı