Playstation 5 Hakkındaki İlk Detaylar

PlayStation 4’ün sistem mimarisi öncüsü olan Mark Cerny, şu anda son olarak bitirmeyen ancak geliştirici kiti olarak mevcut olan PlayStation 5 ile ilgili bir takım teknik ayrıntıları Wired’a açıkladı.

Cerny tarafından yapılan açıklamaya göre PlayStation 5, üçüncü nesil AMD Ryzen işlemcilerden güç alacak. 7nm Zen 2 mikro mimarisi ile üretilen bu sekiz çekirdekli işlemcilerin yeni nesil konsola çok ciddi bir güç sağlaması bekleniyor. GPU bölümünde ise Işın İzleme destekli bir Radeon Navi yongası bulunacak.

Cerny, yeni nesil oyun konsollarının 3D ses teknolojisine sahip olacağını belirtti. Böylelikle Işın İzleme desteği sayesinde çok daha gerçekçi bir üç boyutlu dünyaya sahip olacak oyunlarda ses kasmak daha da kolay olacak. Donanım noktasındaki bir diğer ehemmiyetli gelişme ise cihazda Katı Hal Sürücüsü, başka bir deyişle SSD kullanılacak olması.

Teknik ayrıntıları bir kenara bırakacak olursak Ceyny’nin PlayStation 4 sahiplerinin gönüllerine su serpen bir izahta bulunduğunu söyleyebiliriz. Buna göre PlayStation 5, PS4 oyunları için geriye dönük uyumluluğa sahip olacak. Böylelikle PlayStation 5 alan bir oyuncunun PlayStation 4 kütüphanesi boşa çıkmamış olacak.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı