Satürn'ün Uydusu Titan'da İnanılmaz Derinlikte Göller Keşfedildi

Cassini isimli NASA uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'da inanılmaz derin göller keşfetti.

Nature Astronomy’de yayınlanan bir yazıda Cassini projesindeki araştırmacılar, uzay aracının radar verisindeki bilgilere göre Satürn’ün uydusu Titan’ın sanıldığından daha özel olduğunu söylüyorlar. Cassini’nin 2017’deki son geçişi esnasında uyduda gözlemlediği göller, düşünülenden çok daha derin.

Dünya yüzeyinde çok fazla sıvı mevcut ancak Güneş sistemindeki diğer bir hayli seyyare için bu vaziyet böyle değil. Titan ise burada bir kural dışı olarak karşımıza çıkıyor zira Titan’ın yüzeyindeki göller, gözlemlenebilir hâlde. Bu göller, sıvı suyla dolu değil; bunun sebebi Titan’ın buna elverişli olamayacak kadar soğuk olması. Bundan ziyade Titan’ın gölleri metan ile dolu.

Bilim insanları, bu göllerin varlığından haberdardı ancak Cassini, bu göllerin düşünülenden çok daha derin olduğunu göstermiş oldu. Araştırmacı ekip, göllerin vasati 91 metre derinliğinde olduğunu söylüyor. Bu bulgu ayrı olarak Cassini gibi uzay araçlarının saf dışı kalsa dahi yeni keşifler yapabileceğini hatırlatır nitelikte.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı