Sokakta Yaşayan Dostlarımızın Da Yaşamaya Hakkı Var

Hevesle  alınan ve sonra sokağa bırakılan hayvanların vaziyeti son derece üzücüdür Birçoğu bugüne kadar hane ortamlarında, savunmalı ve özenli bir şekilde beslenen bu hayvanlar, vaktinde avcı dahi olsalar bugün bu özelliklerini çoktan kaybetmişlerdir. Açık alanda kendi yiyeceklerini tedarik edemez hem de diğer hayvanlarla mücadele edemez vaziyettedir. Sonları ne yazık ki çok yakındır.

Bunun yanında bir de zati sahiplenmeyen ve sokaklarda yaşamak zorunda kalan hayvanlar var. Ne şekilde olursa olsun sokaktaki hayvanlar alakaya, sevgiye ve yiyecek içeceğe çok fazla gereksinim duyarlar.

“Sokaktaki kedi köpek aç kalmaz, yiyecek bir şey bulurlar.” diye yaygın bir düşünce olsa da bu aslında doğru değil. Hayvan sevgisini en yoğun şekilde yaşamamızı sağlayan sokak hayvanları için kapının önüne bir kap su ve bir kap mama bırakmayı yaz-kış savsaklamamalısınız. Dilerseniz evde kalmış, yiyebilecekleri yemekleri de sokak hayvanlarıyla paylaşabilirsiniz. Şu gerçeği herkesin bilmesinde fayda var: soğukta kalan kediler en fazla 6 saat, köpekler 17 saat kadar aç kalırlarsa donarak can verme rizikosu taşırlar. Bu yüzden laf olsun diye değil, harbiden sokak hayvanlarının aç oldukları düşünülerek uygun besinler bırakılmalıdır.

Kış mevsiminde soğuk hava şartlarından en çok etkilenenlerden biri, evi sokaklar olan hayvanlar. Bu vaziyette “Hayvanları soğuktan savunmak için ne yapmalıyız?” suali akıllara geliyor. Mevsimden en az şekilde etkilenmesi için ise ona tatlı bir kulübe yapmak güzel fikir! Şayet siz de sokak hayvanlarına güzel bir yuva vermek isterseniz “Minik Arkadaşlar Üşümesin: Kedi, Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır?” yazımız sayesinde kolay bir metotla bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz.

Elbette tek başınıza sokaktaki canlıların daha kaliteli bir hayatı olması için çalışabilirsiniz, fakat birlikten kuvvet doğar! Derneklere aza olarak daimi bir şekilde hayvanların savunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı