Türkiye’Nin Tatiliniz İçin, En Güzel 17 Plajı Hangileri.?

Yaz ayı geldi ve tatil planalrı yapılmaya başlandı.Yaz tatili planlarımızı yaparken deniz keyfi genelde ilk sırada yer alır. Bu anlamda şanslıyız, çünkü dünyaca ünlü plajlara sahip koylarımız var. Ege ve Akdeniz’de Türkiye’nin en popüler ve en güzel plajlarını sıraladık. Bu listeye bakarak tatil planı yapabilir ya da seyahatiniz içine bu rotaları da dahil edebilirsiniz.

1. Kaputaş Plajı (Antalya)

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde bulunan kanyon ağzı plajı. Yer altından akmakta olan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir, kum plajı var. Yolu çok virajlı zaten gelmesi bu kadar kolay olmayınca plajın kalitesi de artıyor. Pek çok seyahat yazarına göre Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olan Kaputaş’a gitmeden yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın.

2. İztuzu Plajı (Muğla)

İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarında bulunan 4,5 km uzunluğa sahip bir Akdeniz plajıdır. Dalyan’dan İztuzu’na kadar giden teknelerle gidebilirsiniz. Sazlarla kaplı dere yolundan giden teknelere binerek Istuzu’na ulaşıyorsunuz. Burada yapılaşma yok. 5.400 metre uzunluğunda bu plajın en önemli konukları deniz kaplumbağaları caretta carettalar. Şanlıysanız plajda dolaşan carettaları görebilirsiniz. Duş, tuvalet, kabin gibi plaj hizmetleri var.

3. Çıralı (Antalya)

Çıralı 3.2 km’lik Olimpos sahili ile Yanartaş dağı arasında yer alıyor.Çıralı Plajı, ismini ise Olimpos yanar taşından almıştır. ,Antalya’da çam ormanlarıyla kaplı ve ağaç evleriyle ünlü Olimpos’un hemen yanındaki ünlü bir plajdır Çıralı. Doğal bir atmosferde tatil yapmak istiyorsanız Çıralı ve etrafındaki ağaç evlerde konaklayıp gündüzleri kendinizi Akdeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Bu plajda da caretta carettalar için 3 km’lik bir koruma alanı var.

4. Phaselis (Faselis-Antalya)

Antalya’daki bir başka ünlü plaj da Kemer-Tekirova arasındaki Phaselis. Faselis, Kemer yakınlarındaki antik kent. Olimpos Beydağları Millî Parkı içinde çam ve sedir ormanları arasında yer alan antik Faselis kenti Kemer'in 16 km batısındadır. Çam ormanlarıyla kaplı bu alanda denizin berraklığı görülmeye değer. Üstelik denizin hemen dibinde antik kent Phaselis’i de gezebilirsiniz. Eski liman kalıntıları arasında yüzmek çok keyifli olacaktır. Burada su sporları da yapabilirsiniz. Ulaşım, deniz yoluyla sağlanıyor.

5. Patara (Kaş-Antalya)

Antalya’da antik kentte deniz keyfi sürebileceğiniz bir başka plaj da Patara. Türkiye'nin en uzun 2. kumsalına sahip olan Patara Plajı'nın genişliği 280 metre ile 1500 metre arasındadır, toplam uzunluğu da 14 km'dir. Rüzgarı hiç eksik olmadığı için rüzgar sörfü yapmaya da uygun. Burada deniz kaplumbağaları caretta carettalarda yumurtalarını bırakıyor.

6. Çeşme Alaçatı (İzmir)

Alaçatı Windsurf Paradise özellikle sörf sporuna ilk başlayanlar için ideal bir plajdır. Alaçatı yat limanı yanındaki bu plajda rüzgar hiç eksik olmaz ama deniz sığdır. Üç tarafı kara ile çevrilidir, bu yüzden sporcular için güvenli bir alandır. Burada gündüzleri denize girip akşamları plaj partilerine de katılabilirsiniz. Yine rüzgar sörfünün yanı sıra kite sörf de yapılmaktadır.

7. Çeşme Altınkum (İzmir)

Çeşme’de Alaçatı’nın yanı sıra çok sayıda plaj var. Çiftlikköy’deki Altınkum plajının kumu altın rengiyle dikkat çeker. Çeşme’de ayrıca Aya Yorgi ve Ilıca plajları da popülerdir.

8. Hisarönü (Datça-Muğla)

Marmaris – Datça yolu üzerinde çok sayıda güzel koy ve plajlar var ancak bunlardan en ünlüsü Hisarönü Koyu. Teknelerin de uğrak yeri Hisarönü’nde rüzgar eksik olmuyor. Etrafında balıkçılar ve küçük pansiyonlar var.

9. Bodrum Ortakent Kargı Plajı (Muğla)

Bodrum’da irili ufaklı çok sayıda beach var. Türbükü, Yalıkavak, Torba gibi koylarda. Ama en büyük ve en meşhurlarından biri Ortakent’teki Camel Beach. Kargı plajı da deniyor ancak burada turistleri gezdiren deveden dolayı Camel beach adını almış. Kum plaj etrafında plaj işlemleri ve restoranlar da bulunuyor.

10. Gökova Akbük (Muğla)

Akdeniz’deki bir diğer adresimiz temiz denizi ve yeşilliklerle kaplı koyuyla Gökova. Akbük ise buranın meşhur plajlarından. Akyaka’dan gidebilirsiniz. Denizin rengi harika, plaj biraz taşlık ama taşlar öyle ayağınıza batmıyor. Ve tabi ki denizin berraklığı da harika.

11. Ölüdeniz (Kelebekler Vadisi) (Fethiye-Muğla)

Ölüdeniz için Türkiye’nin tanıtım yüzü diyebiliriz. Burası sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önemli plajlarından bir tanesi. Doğal bir göl gibi dalgasız sakin bir denizi var. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı. Turistik plaj işletmeleri mevcut. Burası göl gibidir ancak suyu kendini yenileyebilmektedir. 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilmiştir. Fethiye’deki bir başka plaj önerimiz de yapılaşmanın olmadığı, elektriğin bile bulunmadığı Kelebekler Vadisi olabilir.

12. Sarımsaklı Plajı (Ayvalık-Balıkesir)

Kuzey Ege’de meşhur bir plaj olan Sarımsaklı Plajı Ayvalık’tadır. 7 km uzunluğundaki bu plajın içerisinde plaj hizmetleri ver çok sayıda yer var. Denizi berraktır kumu da beyaza yakın pırıltılıdır.

13. Akvaryum Koyu (Çanakkale)

Bozcaada’nın meşhur koylarından birisidir. Adanın diğer ucunda yer alır. Denizi berrak ve sakindir. Burada da yapılaşma yok. Yüzerken elinize balıkların geldiğin göreceksiniz. Şnorkel almadan gitmeyin. Ulaşımı kendi imkanlarınızla yapmanız gerekir. Adadaki bir başka ünlü plaj da Ayazma Plajı.

14. Ovabükü (Datça-Muğla)

Datça Mesudiye Köyü üzerinden gidebileceğiniz Ovabükü, İngiliz The Gurdian Gazetesi tarafından Türkiye’nin en iyi plajı seçildi. Oldukça sakin bir koy olan Ovabükü’nde plaj biraz taşlık. Koyun içinde pansiyonlar var. Denizi sığ, özellikle yüzme bilmeyenler ya da çocuklular için iyi bir seçenek. Sakin bir yer olduğu kafa dinleyebilirsiniz.

15. Kabak Koyu (Muğla)

Fethiye’de doğal ortamda tatil yapmak isteyenlerin bir başka adresi de Kabak Koyu. Burası barındırdığı bitki ve kelebek türleriyle de ünlü. Kara yoluyla ulaşımı var. İçerisinde doğal kamp tesisleri bulunuyor. Buraya bağlı Faralya Köyü’nde ise butik otel işletmeleri bulunuyor.

16.Alanya Kleopatra (Damlataş) Plajı (Antalya)
Kleopatra plajı Alanya’nın tarihi yarım adasının batısından ve Damlataş’ın bitimi ile hemen başlar. 2 km’lik bir uzunluğa sahiptir.Adını M.Ö.69- M.Ö. 30 yılları arasında yaşamış olan antik Mısır’ın son helenistik kraliçesi Kleopatra’dan aldı.Güzel bir atmosferi olan paljda ani derinleşmeden dolayı biraz dikkat etmek gerekir.

17.Selinus ve Koru Plajları (Gazipaşa-Antalya)

Gazipaşa’nın asıl büyük plajı kent içinden ayrılmış gidiş-geliş yolla ulaşılan Selinus Plajı. 2,5 km. uzunluğundaki plajın sol tarafındaki yükselti üzerinde ortaçağdan kalma bir kale ve aşağıdaki düzlükte Selinus antik kentinin kalıntıları var.

Dağlardan akıp gelen Hacı Musa Çayı düzlükte kıvrılarak kumsalın doğu ucundan denize dökülüyor. Tatlı su balıklarının bulunduğu derenin iki yanını salkım söğütler ve diğer ağaçlar süslüyor. 

Gazipaşa’da çok sayıda akarsu var. Su kaynaklarındaki azalma yanında tarımsal sulamada kullanıldığı için birçoğunun suyu yazın denize kadar ulaşamıyor. Dere yatakları kuruyor. Tamamen kurumayan akarsulardan birisi Hacı Musa Çayı.

Derenin denize yakın kısımları da kefal, levrek gibi deniz balıklarının beslenmeleri için için elverişli bir ortam oluşturuyor. Bu balıklar yumurtlamak için denize dönerken olta avcılarının hayallerini süsleyerek yolculuklarını tamamlarlar. Denizde yumurtadan çıkan yavrular beslenmek için tatlı su ağzına dönerler ve işte canlılık tamda orda başlar. Küçük balığı büyük balığın yuttuğu yarışta oltacılar da son sırada sıranan kendilerine gelmesini beklerler.Çay yat limanı yapılmadan önce balıkçı kayıklarının da demirleme yeri olarak değerlendiriliyordu.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı