Yeteri Kadar Besleniyor Muyum ?

   Günümüzde herkesin kendi kednine en çok sorduğu sorulardan biri "yeteri kadar besleniyor muyum ?" sorusu olabilir. Özellikle kilo almak isteyen kişilerin sık sık karşılaştığı bir soru olabilmektedir ve sorudan çok sorun halinide almaktadır.

   Günümüzde birçok insan kendisine sorulduğunda yeteri kadar beslendiğini ifade eder ve onlardan "tıka basa yiyorum, ben bir oturuşta 2 ekmek yerim, doymadan masadan kalkmam" gibi cümleler sarf ettiklerini hepimiz duymuşuzudr ama aslında durum böyle değil. Yeteri kadar beslenmek demek sadece doymak demek değildir veya bir besin türünden çok fazla yemek demek değildir. Yeteri kadar beslenmek demek kendi vücut yapımıza ve günlük olarak geçirdiğimiz aktiflik miktarına göre, gün içerisinde aldığımız karbonhidrat, protein ve yağ değerlerine bağlıdır. Bu duruma bir örnekle baktığımız zaman bir akşam yemeği vakti olduğunu varsayalım ve buradan 5 tabak makarna yiyerek kalktığımız zaman belki tıka basa doymuş olacağız fakat fazlasıyla aldığımız karbonhidratın aksine yeteri kadar protein ve yağ alabilecek miyiz ? Tabi ki hayır. Belki masadan fazlasıyla doymuş olarak kalkacağız ama sağlıklı bir şekilde beslenmemiş olacağız. Bunun yerine bu 5 tabaklık yemek porsiyonunu 1 tabak makarna, 1 tabak et veya tavuk yemeği, 1 tabak salata, 1 kase yoğurt ve birkaç dilim ekmekle de yiyebiliriz ve bu bize sağdece karbonhidrat yönünden ağır bir yükleme yapmaz, vücudumuzun ihtiyacı olan protein ve yağ değerlerini de karşılamaya katkıda bulunmuş oluruz. Özellikle kilo almak isteyen kişilerin büyük ölçüde yaptığı hatalardan biride kilo almak için çok ağır bir şekilde karbonhidrat yüklemesi yapmaları bu şekilde alınan kilolar sağlımız için büyük ölçüde sorun oluşturacaktır bu yüzden kilo almak için ağırlıklı olarak karbonhidrat değil vücudumuzun ihtiyacı olan kadar  karbonhidrat almak hem daha sağlıklı olucaktır ve yanında diğer besinleride alarak sağlıklı ve hızlı bir kilo alımını bize sağlayacaktır.

   Bunları düzgün bir şekilde uygulamak için vücudumuzun makrobesin ihtiyacını öğrenmemiz gerekir bunuda internete yazarak birçook siteden elde edebilirsiniz daha sonra yediğiniz besinlerin içerik değerlerini belirleyerek ihtiyacınız olan besin miktarını kolaylıkla belirleyebilir ve buna göre bir düzen ayarlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı