Zeytin Çekirdeğini Yutmalı Mıyız?

Zeytin çekirdeğinin bir hayli sıhhat problemine çözüm olduğunu müdafaa edenler ve aslında bu çekirdeği yutmanın zarar veren olduğunu söyleyenler var. Uzmanlar bu konuda ikiye ayrılmış vaziyette. Prof. Dr. Canan Karatay'a göre zeytin çekirdeğini yutmak gerekiyor zira;

Sindirim problemlerine çözüm olur. Şayet kabızlık meselesi yaşıyorsanız zeytin çekirdeğiyle bunun üstesinden gelebilirsiniz.
Basur meselesi yaşayanlar günde 5,6 adet zeytinin çekirdeğini yuttuğunda bu meselesi ortadan kaldırabilir.
Düzenli olarak zeytin çekirdeği yutarak kansere karşı tedbir alabilirsiniz.
Mide yanmasına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır.

Canan Karatay'ın zeytin yutma ile ilgili iddiaları bu şekilde. Kendisi her gün takriben 30,40 adet zeytin çekirdeği yediğini söylüyor. Bu arada günde 5,6 adet zeytin çekirdeği yuttuğunun vurguluyor.

Dr. Fevzi Özgönül de yutulması gerektiğini söyleyenlerden. Dr. Özgünül, zeytin çekirdeği yuttuğunuzda;

Basur ve prostat problemlerine çözüm oluyor.
Kanserli hücre oluşumunu engelliyor.
Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.
Kabızlık problemini çözüyor.
Mide yanmasını önlüyor.

Dr. Fevzi Özgönül,: "Nasıl badem, ceviz, fındığı yiyip güçleniyorsak zeytinin çekirdeğini de yutarak mide yanmalarınızı azaltıp, bağırsaklarınızı güçlendirebilirsiniz..."

Zeytin çekirdeğini yutmanın doğru olmadığını müdafaa edenler ise kendilerini şu şekilde dile getiriyor;

Araştırmacı Faruk Durukan;

"Halk arasında yararlı denilen, zeytin çekirdeklerinin yutulması konusu yanlış bilgidir. Zeytin çekirdeğinin yutulması son derece zararlıdır. Zeytin çekirdeği yutulduğunda vücuda hiçbir yarar sağlamayacağı gibi vücudu yorar. Zira insanların yuttuğu zeytin çekirdekleri, sofralık zeytinlerin çekirdekleridir. Bu zeytinler fermente olmuştur. Başka bir deyişle turşu olmuştur ve çekirdekteki embriyoda bulunan bütün yararları bozulmuş oluyor"

"Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun muhtevasının selüloz ağırlıklı olduğu, sindirim sistemini zorladığı, işleme esnasında vücuda faydalı bir şey kalmadığını saptadık. Yaptığımız araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddelerin HPLC çözümleme neticelerine göre, salamura işlemiyle fermente olduğu ve yapısının değiştiğini, iyileştirme tesirini kaybettiği saptamıştır. Çiğ zeytin meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini savunduğu HPLC tahlillerimizde gözlenmiştir."
Siz yeniden de temkinli olma taraftarıysanız piyasada satılan nasihatilmiş zeytin çekirdeği tozu gibi ürünlere baht verebilirsiniz.

Prof. Dr. Kerim Alpınar'ın yorumu

Zeytin çekirdeği yutmanın hiçbir yararı yok diyor. Dr. Alpınar, "Zeytin çekirdeğinin iki ucu da sivridir ve çekirdeğini mide nasihatemez. Dolayısıyla zeytin çekirdekleri bağırsakları tahriş edebilir. Hemoroid hastalarının yaralarını parçalayabilir."

Bilirkişiler bu konuda ikiye ayrılmış vaziyette. Peki size göre zeytin çekirdeği yutmak sıhhatiniz için yararlı mıdır? Yoksa zarar veren mıdır?

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı